Ai o intrebare la care vrei sa primesti raspuns. Comunitatea Qbebe.ro te ajuta.
|
|
|
Începând de luna aceasta, Campania World Vision de strângere de fonduri „Mame bune, copii sãnãtoși" este sustinutã de Melania Medeleanu - realizatoarea emisiunii „Megastory" de la Realitatea TV, Simona Bãlãnescu - realizatoarea emisiunii „Trãiește Sãnãtos" de la Antena 2 și de Magda Vasiliu - prezentatoarea știrilor Focus de la Prima TV. Campania „Mame bune, copii sãnãtoși" are ca scop îmbunãtãțirea stãrii de sãnãtate și de nutriție a mamelor și copiilor din mediul rural.
|
Alãturi de Daniela Nane și de doamna dr. Ana Culcer care s-au alãturat campaniei în luna mai a acestui an, cele trei vedete vor sprijini World Vision România în lupta pentru dreptul la sãnãtate al copiilor din comunitãțile rurale defavorizate și vor încerca sã strângã fonduri pentru a putea oferi unui numãr cât mai mare de copii șansa de a crește sãnãtoși. Totodatã, pe parcursul implicãrii lor în campania „Mame bune, copii sãnãtoși", Melania Medeleanu, Simona Bãlãnescu, Magda Vasiliu și Daniela Nane vor vizita, alãturi de echipa World Vision, mãmicile și copiii din mediul rural și vor încerca sã conștientizeze societatea cu privire la problemele cu care se confruntã aceștia.
Din pãcate, din cauza sãrãciei, lipsei resurselor și a nivelului scãzut de educație sau informare al mamelor din zonele rurale defavorizate din România, mulți copii nu beneficiazã de îngrijire corespunzãtoare, ajungând sã se confrunte cu lipsuri grave. Prin intermediul campaniei "Mame bune, copii sãnãtoși", World Vision România va asigura copiilor șansa de a crește sãnãtoși și va facilita accesul la servicii medicale de bazã pentru femeile gravide și copii, campania având la bazã o componentã educaționalã puternicã. „Mã bucur cã mi s-a oferit oportunitatea de a îi ajuta pe micuții din mediul rural, de a le oferi șansa la o viațã mai bunã. Cu drag mã voi implica în toate acțiunile World Vision din cadrul campaniei și voi încerca sã conving cât mai mulți oameni sã se alãture cauzei campaniei pentru ca un numãr cât mai mare de copii din România sã fie sãnãtoși", a declarat Melania Medeleanu. „Este atât de simplu sã fii bun. Trebuie doar sã vrei, sã îți canalizezi atenția și în aceastã direcție. Sãnãtatea copilului este cel mai de preț dar pentru orice mamã. Din pacate, foarte mulți copii din România se confruntã cu probleme de sãnãtate care le afecteazã întreaga evoluție. Sunt fericitã cã am un copil sãnãtos, însã îmi doresc ca un numãr cât mai mare de copii din România sã nu aibã probleme de sãnãtate. Putem sã îi ajutãm", a declarat Magda Vasiliu. „Este foarte trist cã mulți bebeluși din comunitãțile rurale defavorizate nu beneficiazã de îngrijire corespunzãtoare. Din aceastã cauzã ajung sã se confrunte cu grave probleme de sãnãtate care le pot afecta evoluția pentru totdeauna. Oamenii trebuie sã fie conștienți cã pot ajuta acești copii, cã le pot oferi șansa de a crește sãnãtoși", a declarat Simona Bãlãnescu.
Pentru susținerea campaniei, World Vision România a încheiat parteneriate și cu Radio România Actualitãți, Radio România Oltenia și Radio Itsy Bitsy.
|
| nota obtinuta 6.0 |
| (2 voturi) 334 afisari |