Qbebe Forum

Prima pagină SARCINA Probleme in timpul sarcinii

Avortul spontan

Discuta cu alte mamici sau viitoare mamici despre diferitele probleme sau neplaceri ce pot aparea pe perioada sarcinii.

CarmenR

Judeţ:
Vizualizare profil

Avortul spontan

Mesajde CarmenR » 17.09.2010 2:18 pm

Aţi avut vreodată parte de un avort spontan? Dacă da, cum aţi trecut peste această experienţă neplăcută?

popa.alexandra

Judeţ:
Vizualizare profil

Re: Avortul spontan

Mesajde popa.alexandra » 30.09.2010 12:41 pm

Deja cand aud cuvantul "avort" mi se face pielea ca de gaina. Nu concep existenta acestui termen nici in momentul de fata, indiferent de situatie. Totusi, in unele cazuri, trebuie. Avortul spontan e rezultatul unei ingrijiri necorespunzatoare de care se face vinovata atat mama cat si cei din jur, oarecum. Aveti grija la sanatatea voastra si a celui ce urmeaza sa vina pe lume!

CarmenR

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde CarmenR » 12.10.2010 5:09 pm

Avortul spontan nu e numai din vina cuiva. Unele femei nu pot duce la capat o sarcina si e doar o problema de sanatate care se rezolva prin tratamente.

Ramona

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde Ramona » 15.10.2010 10:19 am

Draga popa.alexandra,

Mi se pare lipsa de bun simt faptul ca iti dai cu parerea fara sa te informezi inainte!
Eu am pierdut prima sarcina datorita opririi din evolutie a embrionului. Si crede-ma ca m-am ingrijit! Am fost la doctor inca din prima zi cand mi-a intarziat menstruatia (pentru ca era o sarcina asteptata), nu fumez, nu beau si mananc pe cat posibil alimente organice. Si varsta era potrivita, cred eu, atunci aveam 26 de ani.

Cand ti-am citit comentariul mi s-a facut mie pielea gaina!!!
Chiar daca era in stadiu mic, am suferit enorm cand am pierdut sarcina si, crede-ma, mi-a luat ceva timp sa trec peste sentimentul de vinovatie, chiar daca acesta era irational. Am facut numeroase teste dupa aceea si am fost la mai multi doctori si toti m-au asigurat ca nu este vina mea.

A doua oara cand am ramas insarcinata totul a mers ok din fericire, desi n-am facut nimic in plus sau in minus fata de prima oara, si acum am un baietel perfect.

CarmenR

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde CarmenR » 15.10.2010 10:49 pm

Multa sanatate baietelului tau si tie. Ma bucur ca ai reusit sa treci peste un episod atat de dur si sa ajungi acum sa ai un copil sanatos si frumos, ca orice copil e un mic ingeras. Nu cred ca trebuie sa o invinovatesti prea mult pe Alexandra, care cel mai probabil s-a gandit la avorturile adolescentelor de astazi, cand a postat acel raspuns:)

popa.alexandra

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde popa.alexandra » 18.10.2010 2:22 pm

Multumesc, Carmen. E adevarat, Ramona, ca nu am precizat faptul ca "analiza" mea era particulara, referitor la ce spusese Carmen ulterior. Imi pare rau daca ceea ce am comentat te-a jignit. Imi pare rau, de asemenea, de pierderea ta si ii doresc tot binele din lume copilului tau.

cathysailor

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde cathysailor » 28.10.2010 6:33 pm

Acum 5 ani am avut si eu un avort spontan la doar o luna si jumatate, aceam 20 de ani atunci, dar exact ca pe si cealata mamica, m-a afectat foarte mult spoecial pt ca atunci duceam o perioada foarte stresanta, eream in examene la scoala si lucram si in fabrica, incarcand si descarcand masina de ambalat bomboane, ceea ce presupunea mult efort fizic... si fi exact cum a spus doamna, ma simt jignita cand spui ca nu ne ingrijim e o cauza de avort spontan, ei bine nu e.. crezi ca tigancile alea urate slinoase se ingrijesc mai bine ca noi? sa fim seriosi.. si eu cate 11 copii.
acum sunt insarcinata din nou am 5 luni si am luat tratament pt ca sa nu pierd acest copil, sper sa nu se intample din nou, dar frica nu imi va trece totusi.. :(.
in comparatie cu multe alte family, eu vrovin din clasa mijlocie de lucratori comercialy care ne chinuim cu salariu de mizerie, dar asta nu inseamna ca nu ma ingrijesc. multumesc.

CarmenR

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde CarmenR » 28.10.2010 9:28 pm

Sa incercam sa nu avem prejudecati si sa facem judecati de valoare. Am inteles ca ti-e greu si vom incerca sa te sprijinm. E foarte greu sa pierzi un copil. Numai mamele care au trecut prin asa ceva pot sti cu adevarat. Dar stresul nu rezolva nimic, din contra, inrautateste situatia.

popa.alexandra

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde popa.alexandra » 31.10.2010 2:13 pm

cathysailor, am mentionat ca m-a inteles gresit respectiva persoana. Nu cred ca e cazul sa mentionez inca o data. Iti doresc o sarcina pe atat de usoara pe cat mi-as dori-o eu...:)

Rose

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde Rose » 05.11.2010 1:44 am

Caty nu ne-ai mai spus cum mai esti, cum mai decurge sarcina? Este totul in regula?

Următorul

Moderatori: gabipo, amyqbebe, DeniFlo