Qbebe Forum

Prima pagină SARCINA Probleme in timpul sarcinii

Durerile de spate din timpul sarcinii

Discuta cu alte mamici sau viitoare mamici despre diferitele probleme sau neplaceri ce pot aparea pe perioada sarcinii.

admin
Site Admin

Judeţ:
Vizualizare profil

Durerile de spate din timpul sarcinii

Mesajde admin » 19.04.2010 10:34 pm

In articolul Durerile de spate din timpul sarcinii s-a discutat despre o problema frecventa ce afecteaza femeile insarcinate si despre cum sa o ameliorezi sau sa o elimini. Te-au ajutat sfaturile noastre? Care sunt metodele tale de a scapa de durerile de spate cauzate de sarcina?
www.qbebe.ro

CarmenR

Judeţ:
Vizualizare profil

Re: Durerile de spate din timpul sarcinii

Mesajde CarmenR » 19.09.2010 2:01 pm

Fie că eşti însărcinată, fie că nu, cel mai bun remediu pentru o durere de spate e un masaj relaxant. Voi ce părere aveţi?

popa.alexandra

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde popa.alexandra » 01.10.2010 5:19 pm

Nu neaparat. Daca durerile sunt permanenete ma indoiesc ca un masaj poate remedia ceva. Eventual, depunerea mai putina a efortului, in special la gravide, e o solutie. Mai greu este acelora care lucreaza pe baza ridicarii anumitor lucruri peste puterea lor. Atunci au de ales: sanatatea sau cariera (banul). Nici nu ma intreb ce ar alege. Majoritatea ar opta pentru ban. Si atunci, sanatatea cui ramane?

CarmenR

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde CarmenR » 02.10.2010 1:01 pm

In mod cert orice mamica in preajma nasterii ar trebui sa renunte la munca, cu atat mai mult daca este vorba despre o munca fizica si nu intelectuala.

elena.T

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde elena.T » 16.08.2012 11:13 am

Durerile de spate au aparut la mine in al treilea trimestru, cred ca din cauza greutatii burtii si schimbarii centrului de greutate. Problema este ca acestea nu s-au ameliorat odata cu nasterea, chiar si acum, la cinci luni de la nastere ma doare spatele. o sa fac o vizita la doctor...vreodata :) .

joly13

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde joly13 » 23.08.2012 2:39 pm

si pe mine ma omoara spatele :((( sunt in 7 luni si deja ma termina... la mine singura solutie este sa ma intind in pat....in rest nik

elena.T

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde elena.T » 23.08.2012 5:44 pm

Bine ai venit Joly pe forumul Qbebe. Iti uram sarcina usoara si daca ai intrebari te rog sa nu eziti, unele dintre noi suntem deja mamici :) si te putem ajuta cu ceva informatii 8-)

Livia

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde Livia » 13.11.2012 10:08 pm

Si eu am avut dureri de spate incepand cu luna a 7-a... insa cel mai mult ma deranja ca nu puteam sa ma incalt... iar noaptea resimteam cel mai mult durerile cand incercam sa adorm.
Cu toate astea, pot sa zic ca nu fost atat de chiar atat de groaznice precum episoadele in care vomitam...

Merry25

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde Merry25 » 18.03.2013 2:46 pm

Buna viitoare mamici, nici nu imi pot exprima durerile de spate pe care le am si sunt de abia in luna a patra, doctorul mi-a spus ca e normal si sa ma obisnuiesc cu ele; pe langa pastilele care mi le-a recomandat si le i-au degeaba ca nu-mi trec solutia pe care am gasit-o este odihna, daca ma intind imi trec acele dureri de spate. :roll:

VioletBlue

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde VioletBlue » 21.03.2013 1:12 pm

Am ajuns in saptamana 37 si ma termina durerile de spate! Am indicatie de stat la pat cat mai mult si asta fac. Cum ma doare mai tare imi zic "Gata acum incepe travaliul!" Dar apoi trece. Eu vreau sa ajung in aprilie dar nu e sigur. As mai avea de stat inca o saptamana si un pic si nu prea mai pot sa stau in pat. Macar sa treaca dupa ce nasc! nasa mea a ramas cu dureri de spate dar ea era 4 copii si dupa ultima sarcina nu i-au trecut durerile de spate.
Si mămică, și proaspătă mămică!

Următorul

Moderatori: gabipo, amyqbebe, DeniFlo