Qbebe Forum

Prima pagină NASTEREA Discutii despre nastere si travaliu

Durerile din timpul travaliului

Ai intrebari sau nelamuriri despre nastere si travaliu? Comunica cu celelalte mamici, invata din experienta lor si spune-ti propria poveste.

CarmenR

Judeţ:
Vizualizare profil

Durerile din timpul travaliului

Mesajde CarmenR » 30.09.2010 6:13 pm

Durerea travaliului este provocata in primul rand de contractile muschiului uterin si intr-o oarecare masura de presiunea asupra colului. Aceasta durere se manifesta sub forma de crampe in abdomen, zona inghinala si lombara si o senzatie generala de discomfort si oboseala. La unele femei, durerea radiaza catre coapse. Alte surse de durere in timpul travaliului sunt presunea exercitata asupra vezicii urinare si intestinelor de capul fatului si intinderea vaginului si colului. Fiecare femeie percepe altfel durerea travaliului. Unele mame au spus ca seamana cu crampele menstruale, altele au asemanat-o cu o presiune foarte puternica iar altele – cu crampele diareice. Mamicile aflate la prima nastere gasesc travaliul extrem de dureros, pe cand cele care au deja mai multi copii il suporta mai usor.

Voi cum ati perceput durerile nasterii?

popa.alexandra

Judeţ:
Vizualizare profil

Re: Durerile din timpul travaliului

Mesajde popa.alexandra » 04.10.2010 1:34 pm

Intr-adevar, durerile travaliului constituie, poate, cea mai grea perioada a unei femei insarcinate, asta pe langa cea a nasterii. De asta cand copilul creste, nu asculta, nu te respecta, stai si te gandesti cate sacrificii a trebuit sa faci ca sa il ai si el nici macar nu constientizeaza asta. De aceea copilul trebuie adus de mic la cunostinta cu tot ceea ce trebuie pentru a fi un copil de care sa nu iti fie rusine (nici macar in momentele de maxima nervozitate-vrem sau nu, se mai intampla).

CarmenR

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde CarmenR » 10.10.2010 3:39 pm

Eheee de la durerile nasterii pana la o educatie riguroasa si sanatoasa mai sunt cativa pasi de facut:)

raluca1

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde raluca1 » 14.10.2010 5:12 pm

Carmen, ma bucur sa vad ca te-ai documentat in ce priveste travaliul. Vrei sa te pregatesti inainte de a deveni mamica? Bravo tie.
Referitor la travaliu, eu, desi am nascut prin cezariana, am experimentat acest tip de dureri. La 6 luni de sarcina am inceput sa am contractii de nastere si durerile erau destul de puternice: crampe in abdomen si care radiau spre coapse. Simteam la un moment dat ca mi se opreste respiratia. De obicei durau nu mai mult de 30 min.
Presupun ca in cazul unei nasteri normale, daca nu as fi fost norocoasa sa nasc repede, durerile ar fi fost teribile. Sau, cine stie, totul s-ar fi terminat mai repede decat as fi crezut?
Oricum, la mine nasterea a durat 30 min. si tot ce am simtit a fost o presiune puternica exercitata asupra abdomenului in momentul in care doctorul apasa pentru a scoate bebele. Nu m-a durut, in cazul in care va intrebati.

CarmenR

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde CarmenR » 14.10.2010 9:19 pm

Cat de repade te-ai recuperat dupa cezariana Raluca?

raluca1

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde raluca1 » 15.10.2010 11:59 am

Sincer, destul de repede. Insa, ciudat sau nu, nicio clipa nu m-am gandit ca recuperarea mea o sa fie anevoioasa. Asadar, poate aici a intervenit si psihicul, cine stie?
Oricum, asa cum am mai spus, a doua zi eram deja ridicata din pat, mi-am putut lua in brate bebele (cum se vede si in poza), iar in a 4-a zi, cand am ajuns acasa, am ramas eu cu el (sotul a trebuit sa plece la munca, iar pe altcineva nu am in apropiere care sa ma ajute). Deci, a trebuit sa ma ocup de el singura: luat in brate, schimbat, adormit, alaptat (si v-am spus ce probleme am avut la inceput cu alaptatul).
Nu neg faptul ca am avut ceva dureri, insa din momentul in care am ajuns acasa, nu a fost nevoie sa iau nici macar o pastila pentru a-mi calma durerile; asadar, au fost suportabile.
E drept ca am auzit si de cazuri in care recuperarea nu a avut loc asa repede, dar cred ca depinde foarte mult de organismul fiecarei femei, de doctorul care face operatia, dar, cum am mai spus, si de felul in care iti impui tu sa treci peste acest "obstacol".

CarmenR

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde CarmenR » 15.10.2010 10:55 pm

Sa stii ca ai mare dreptate in legatura cu pshicul. Cred ca am auzit cu toatele de efectul Placebo, care a demonstrat ca in cazul unei dureri, daca unui pacient i se da o pastila care nu contine absolut niciun ingredient care l-ar putea ajuta, el va scapa de durere, iar ,,de vina" va fi psihicul care stie ca trebuie sa se vindece. Cat despre poza, va sta bine impreuna :D Esti o mama frumoasa.

raluca1

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde raluca1 » 18.10.2010 1:00 pm

Multumesc mult, Carmen.
Va doresc tuturor sa experimentati bucuria de a fi mame; fie ca nasteti copii, fie ca ii adoptati (am inteles, Carmen, ca te gandesti pe viitor sa adopti un bebe - bravo tie!).

CarmenR

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde CarmenR » 18.10.2010 10:24 pm

Multumesc mult. Asa mi-as dori.

raluca1

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde raluca1 » 23.10.2010 4:50 pm

Deabia astept momentul in care una dintre voi o sa ne spuna ca a ramas insarcinata, ca doar ce a nascut sau a adoptat un bebe.
Sa sarbatorim momentul :D , nu?

Următorul

Moderatori: gabipo, amyqbebe, DeniFlo