Qbebe Forum

Prima pagină BEBELUSUL Alimentatia bebelusului

Diversificare de la 4 luni...

Bebelusul tau are nevoie de o atentie sporita iar alimentatia ii va influenta dezvoltarea ulterioara. Discuta cu alte mamici despre alimentatia sanatoasa a bebelusului tau.

flory2v

Judeţ:
Vizualizare profil

Diversificare de la 4 luni...

Mesajde flory2v » 07.02.2011 10:32 pm

Cine ar putea sa-mi spuna ce sa-i dau de la 4 luni ca mancare pentru bebelus? Eu ii dau momentan suc de fructe mar+ morcov(numai zeama,fara pulpa), si supa de radacinoase (numai zeama strecurata). As putea sa-i dau piure din fructe, sa-i adaug si o jumatate de biscuite? Pot sa-i pasez legumele din supa sa i le dau pasate? Multumesc. asteptam raspuns :)

nikolas10

Judeţ:
Vizualizare profil

Re: Diversificare de la 4 luni...

Mesajde nikolas10 » 08.02.2011 2:04 am

Buna Flory . Bine ai venit in clubul nostru.
Piure de fructe cu cereale ( Orez ), renunta la biscuite pentru ca contine gluten.
Poti sa ii dai si legumele pasate din supa , sa faci supa-crema...
Poti sa incepi si cu sucul de portocala
Dar nu inteleg de ce diversificare de la patru luni? E recomandat sa incepem diversificarea dupa 6 luni , pana atunci lapte de mama sau lapte formula...
ImagineImagine

raluca1

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde raluca1 » 08.02.2011 1:14 pm

De acord cu tine, nikolas. Eu i-am dat bebelusului meu mancare de la 6 luni. 4 luni mi se pare mult prea devreme. Dar, avand in vedere ca este atat de mic, ia-o usurel:
- suc de mere si morcov (eu il amestecam - fara pulpa bineinteles),
- cateva lingurite de suc de portocale,
- supa de morcov, pastarnac si cartofi (pentru inceput sa fie mai fluida, apoi poti incepe sa-i dai si sub forma de pireut)
- iaurt simplu

monatibi

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde monatibi » 09.02.2011 1:27 pm

flori mai lasa-l putin ..dar daca totusi il alaptezi cu lapte praf ai putea sa-i dai cereale de orez...il faci mai subtire si il dai cu biberonul,apoi mai consistent cu lingurita....noi am inceput la 5 luni ,asa cum ti-am zis tie,apoi cu supa de legume doar zeama.apoi legumele pasate...piteuri de fructe...pentru inceput mar...dar simplu fara biscuite,cum ti-au spus si fetele ,contine gluten,suc de mere,portocale, incet ,incet :D
ImagineImagine

sorina2011

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde sorina2011 » 26.10.2011 4:24 pm

buna mamici as avea o intrebare.am o fetita de 4 luni jumate si as vrea sa i dau cereale dar problema e de care?sunt mai bune alea din magazin sau sa le fac eu si cum sa le fac? :|

nikolas10

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde nikolas10 » 27.10.2011 10:55 am

Ideal ar fi sa faci tu aceste cereale.
Cand era baiatul meu cel mare mititel dadeam orezul prin rasnita, apoi il fierbeam in apa sau lapte
Acum cu atatea produse pe piata e mai comod sa le cumperi gata facute , dar nu stiu cat sunt de sanatoase
ImagineImagine

sorina2011

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde sorina2011 » 01.11.2011 1:34 pm

as vrea sa va intreb mamici cand ati inceput sa dati lapte de vaca la bebelusi? :|

nikolas10

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde nikolas10 » 01.11.2011 1:53 pm

Le-am dat putin inainte de al intarca. Nu sunt de acord cu laptele praf si cum aveam vacuta in curte era pacat sa nu profit!!!
ImagineImagine

aliynutzaa

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde aliynutzaa » 22.12.2011 2:04 am

mie doctorita mi-a spus ca pana la 6 luni sa nu incep diversificarea pt ca e mai sanatos asa, pot sa ii dau in schimb suc de portocala

ALIANA

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde ALIANA » 05.03.2012 4:22 pm

BUNA
sunt o mamica care are un baiete de 6 luni si 3 saptamani si eu am inceput diversificarea de la 2 luni, adica de la 2 luni i-am dat suc de mere si suc de morcov, nu am avut nici o problema cu el . Dar as vreau sa va zic un lucru, fiecare mama stie cand sa inceapa diversificarea, ce si cum si cum sa ii dea copilulul sau. Cu riscul de a va plictisii va spun o mica intamplare, eram intr-un hipermerket am vazut o d-na care se uita la cereale pentru 4 luni, am intrebat-o daca considera alegerea mea gresita de ai da copilului meu suc de fructe de la 2 luni. Raspunsul ei a afost intrebati-l pe sotul meu care este medic pediatru. Iar d-nul dococtor a zis D-na daca mergeti la 6 pediatrii sau ma rog nutritionisti o sa aveti 6 pareri diferite, d-voastra ca mama stiti mai bine, daca copilul este o.k nu vad de ce sa nu ii dati sucul de fructe" Am citit mult am discutat mult referitor la diversificarea copilulul, cu alte mamici.
Va urez multa bafta. Alina

Următorul

Moderatori: gabipo, amyqbebe, DeniFlo