Qbebe Forum

Prima pagină BEBELUSUL Alimentatia bebelusului

Alimente interzise

Bebelusul tau are nevoie de o atentie sporita iar alimentatia ii va influenta dezvoltarea ulterioara. Discuta cu alte mamici despre alimentatia sanatoasa a bebelusului tau.

nikolas10

Judeţ:
Vizualizare profil

Alimente interzise

Mesajde nikolas10 » 13.04.2011 9:01 am

Sistemul digestiv al bebelusului nu e pregatit pentru orice aliment si trebuie pregatit; alimentele trebuie introduse treptat. Poti declansa reactii alergice in cazul in care introduci mai devreme un aliment si daca organismul nu e pregatit. Primii ani trec atat de repede si are o viata in fata sa incerce orice.
– Fiecare bebelus e diferit iar tu ca mama esti singura care poate decide ce e mai bun pentru el iar argumente de genul : “eu i-am dat si bebelusul meu nu a patit nimic” pentru mine nu sunt valide.
Iata o lista cu alimentele total interzise pana la un an:
albus de ou
capsuni, fragi, mure, kiwi
ciocolata, cacao
alune
lapte de vaca si derivate lactate
fructe de mare
sare
zahar
mezeluri
Alimente care prezinta risc de aspirare si inec:
alune
seminte – fructe cu seminte
nuci nemacinate
migdale
floricele de porumb, porumb, grau fiert
pufarini
carne tare
bomboane
legume tari, nefierte
fulgi de cereale intregi
ImagineImagine

broscutza.mea

Judeţ:
Vizualizare profil

Re: Alimente interzise

Mesajde broscutza.mea » 13.04.2011 4:10 pm

Salut! Inainte de a citi "articolul' asta citeam retetele pt bebelusi de 6-7 luni ar acolo este o reteta de biscuiti de casa care contine zahar...iar in lista ta spune ca pana la 1 an sa nu se dea zahar...este vreo diferenta intre a da zaharul in biscuiti si cel adaugat in ceai, de ex? Ms de raspuns

nikolas10

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde nikolas10 » 16.04.2011 7:51 pm

Zaharul e zahar , indiferent cum il mananci...
E recomandat sa nu se dea zahar copiilor pana la un an, dar e alegerea ta la ce varsta il introduci in alimentatia copilului.
nikolas10 scrie:– Fiecare bebelus e diferit iar tu ca mama esti singura care poate decide ce e mai bun pentru el

Diversificarea incepe intre 4 si 6 luni, e bine sa se tina cont si de acest aspect.
ImagineImagine

iony

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde iony » 20.04.2011 2:13 pm

Buna , voi ati incercat sa dati la bebe de 6 luni ficatel?/ am inteles ca nu e indicat si asi fi vrut sa-i dau pentru a asimila fier.

broscutza.mea

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde broscutza.mea » 20.04.2011 2:24 pm

Din cate stiu ficatul se da cam la o luna dupa ce s-a introdus carnita...dar nu stiu sa-ti spun daca e ceva batut in cuie sau nu. Oricum, daca incerci si vezi ca nu vrea sa manance...nu prea ai ce face. eu in schumb pentru fier ii dau lui bebe brocoli, spanac, fasole pastai din care stiu ca fierul se asimileaza mai greu, dar parca e mai sanatos decat toata ziua carne. Spor la papat :D

CarmenR

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde CarmenR » 03.05.2011 10:55 pm

Intr-adevar si eu votez pentru legume. Sunt mult mai sanatoase si mai ales acum cand copilul isi formeaza obiceiurile alimentare.

Kamiela

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde Kamiela » 04.10.2012 1:08 pm

Buna,eu bag sfecla rosie.Baietelul meu,acu de 2 ani si 11 luni, are probleme de anemie si le introduc in mancare sfecla rosie.Fetita avea aproape 1 an cand le faceam pe razatoarea de sticla mar cu morcov , sfecla rosie,kiwi,putina zeama de lamaie.Nu totdeauna aveam tot felu de fructe dar cautam sa nu lipseasca marul ,care da gust bun si sfecla rosie.Asta o facusem pe timpul iernii si in primavara.Mai nou,mai folosesc si gulie in alimentatia lor,dar si a noastra.

Kamiela

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde Kamiela » 04.10.2012 1:14 pm

Stiu demuult ca mierea este interzisa copiilor sub 1 an.Asta am respectat'o ,dar altele....au cam mancat.Ii las sa guste,dar nu sunt de acord cu a fi o obijnuinta,cum spun babele "la copil trebuie sa'i dai orice,sa se invete" . Organismul lor nu functioneaza ca si al nostru si nu degeaba sunt alimente permise si nepermise in alimentatia lor.Au timp ei sa le descopere pe toate.Stau si ma gandesc;noi nu am mancat pana acum brocoli,mancare de scoici,dar am gustat mai tarziu,cand am aflat de ele.Adica ,daca vrei sa vezi cum e,le incerci oricand si vezi daca'ti plac sau nu,sau consumi pentru ca stii ca sunt sanatoase.

luisaa

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde luisaa » 05.10.2012 9:35 am

nici noi nu i-am dat miere, fructe cu seminte mici: capsuni, zmeura, kiwi, si nici carne de porc, nu am vazut pe lista.carnea de porc stiu ca se poate da dupa varsta de doi ani.

Moderatori: gabipo, amyqbebe, DeniFlo