Qbebe Forum

Prima pagină BEBELUSUL Alimentatia bebelusului

Cel mai bun lapte praf pentru bebelusi

Bebelusul tau are nevoie de o atentie sporita iar alimentatia ii va influenta dezvoltarea ulterioara. Discuta cu alte mamici despre alimentatia sanatoasa a bebelusului tau.

elena.T

Judeţ:
Vizualizare profil

Re: Cel mai bun lapte praf pentru bebelusi

Mesajde elena.T » 08.11.2012 2:05 pm

mada1070 scrie:Nu nu ii da lapte praf!!Eu m-am luat dupa sotul meu,care insista sa doarama mai multe ore,sí a lasat sanul !!! Dupa doua luni a inceput sa ia biberonul,doua luni de agonie pentru mine. Tu stii ce vrei ??? La alegerea laptelui praf am vorbit cu pediatrul.

Evident ca eu nu vreu sa-i dau lapte praf. Doar ca nu stiu ca o sa mai rezist in lupta asta cu consoarta :roll: .

Later edit: Am ales Milupa. Si sa stiti ca m-a ajutat foarte mult acest articol: https://www.qbebe.ro/bebelusul/alimenta ... lapte_praf

Ideea este ca trebuie sa ne informam cat mai mult inainte de a lua o decizie. Eu am citit, am intrebat prietenele si apoi am luat decizia impreuna cu pediatra.

ancab

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde ancab » 08.11.2012 9:43 pm

Salut!
Asa cum au spus majoritatea fetelor, nu incepe sa ii dai lapte praf de dragul de ai da. Daca ai lapte si bebe se satura, nu are sens sa ii demonstrezi tatalui ca nu este fun sa faca lapte la 1= 2 noaptea. Este in defavoarea bebelusului.
Nu lua decizii pe care le vei regreta mai tarziu.
Daca ii dai lapte praf, ai toate sansele sa renunte definitiv la san. Tot laptele praf ingrasa foarte tare.
In ceea ce priveste somnul, dupa un an ar trebui sa inceapa sa doarma mai mult. Iti garantez ca daca va merge 2 ore pe jos intr-un parc sau prin curte, va manca si foarte bine si va dormi deasemeni.

elena.T

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde elena.T » 12.11.2012 9:09 am

Fetelor, pana la urma i-am spus sotului sa nu mai insiste ca nu-i dau copilului nici un fel de lapte praf, cel putin pana la un an cand planuiesc sa-l intarc. Atunci voi cere recomandarea doctorului. Cred ca e cel mai bine pentru puiul meu asa. Va multumesc pentru sfaturi.

maria2011

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde maria2011 » 31.03.2013 1:06 am

am vazut ca farmaciile Dona au ieftinit laptele praf. (si scutecele)
mi se pare bine de stiut ca poti gasi si mai aproape de casa preturi ca la hipermarket. :|

emilia977

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde emilia977 » 04.06.2013 12:49 pm

Depinde de copil....baietelul meu a crescut cu lapte praf de cand avea 12 zile...i-am dat Humana pana la varsta de 1 an , apoi am inceput cu Napolact 1,5%...este sanatos si frumos....cum spuneam depinde de copil, unii sunt alergici la laptele praf, altii nu...in fine eu nu am avut nicio problema din punctul asta de vedere.

cricri28

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde cricri28 » 26.08.2013 2:45 pm

cel mai bun lapte e laptele de san. (punct)

iti dau o veste in avantajul tau: nu exista cel mai bun lapte praf !!! trebuie testat (asta inseamna bani, nervi, rabdare)... noi am fost nevoiti sa ii introducem pe la 6 luni si nu a vrut NaN si nici Humana... am mers pe Milupa si il bea si acum cu placere.

cat despre sotul tau, poti sa il linistesti ca oricum la un moment dat va trebui sa ii dai si lapte praf, dar daca vei incepe de acum e foarte posibil sa apara probleme: sa prefere biberonul = sa nu mai traga suficient la san = productia ta scade si el pierde din ceea ce ii oferea laptele matern (muuult mai multe decat laptele praf).

cricri28

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde cricri28 » 26.08.2013 2:47 pm

elena.T scrie:Fetelor, pana la urma i-am spus sotului sa nu mai insiste ca nu-i dau copilului nici un fel de lapte praf, cel putin pana la un an cand planuiesc sa-l intarc. Atunci voi cere recomandarea doctorului. Cred ca e cel mai bine pentru puiul meu asa. Va multumesc pentru sfaturi.

felicitari pentru aceasta decizie!

MamiSimo

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde MamiSimo » 29.01.2014 3:56 pm

Asa cum toate mamicile stiu, bebelusul are nevoie de protectie suplimentara asa ca am apelat la o prietena care este medic pediatru si mi-a recomandat sa ii dau copilului meu de 3 ani lapte Vitalact Immunity Junior pentru supliment de vitamine si intarirea sistemului imunitar. Este naturist, deci nu are ce sa ii faca rau si vad ca are mai multa energie de cand am inceput.

MamiSimo

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde MamiSimo » 06.03.2014 5:59 pm

Dragi mamici, noi inca folosim lapticul praf Vitalact Immunity Junior care contine lapte colostru si are anticorpi, dar si multe vitamine de care micutii nostri au nevoie acum. Se gaseste la Ropharma. Vi-l recomand cu incredere!

ana_amalia

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde ana_amalia » 01.04.2014 12:38 pm

Alaptarea este alegerea ideala atat pentru bebelus cat si pentru parinti. Este comoda, ieftina si sanatoasa mai ales pana cand copilul implineste 1 an. Eu am alaptat pana la 11 luni si l-am intarcat treptat fara probleme. Acum baietelul meu are 2 ani si bea lapte praf Milupa Milumil Junior 2+ doar seara si doarme dus pana dimineata. Preturi bune la laptic am gasit pe spiterie.ro

AnteriorUrmătorul

Moderatori: gabipo, amyqbebe, DeniFlo