Qbebe Forum

Prima pagină COPII 1 - 7 ani Ingrijirea si dezvoltarea copilului

Autismul

Aceasta categorie a forumului permite postarea informatiilor legate de ingrijirea si dezvoltarea copilului de pana la 7 ani. Spune-ti parerea si comunica cu celelalte mamici.

admin
Site Admin

Judeţ:
Vizualizare profil

Autismul

Mesajde admin » 19.04.2010 10:49 pm

In articolul Tot ce trebuie sa stii despre autism au fost prezentate informatii despre o problema ce afecteaza din ce in ce mai multi copii. Cum poti fi ajutati si cum pot fi integrati in societate copiii care sufera de autism?
www.qbebe.ro

CarmenR

Judeţ:
Vizualizare profil

Re: Autismul

Mesajde CarmenR » 16.09.2010 6:27 pm

Din păcate în societatea românească autismul e privit drept un stigmat alături de SIDA :(

gHelena

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde gHelena » 27.09.2010 11:28 am

Nu este adevarat, autismul nu este privit drept un stigmat. Dimpotriva, din ce in ce mai multi parinti incearca sa lupte cu aceasta boala, indiferent daca au sau nu un copil. Cred ca am inceput sa crestem si noi ca societate in ceea ce priveste problemele medicale si de aceea nici infectarea cu virusul HIV nu este la fel de blamata ca odinioara. Intr-o societate in care apar mereu noi probleme de sanatate, din ce in ce mai grave, nu mai poti reactiona cu respingere fata de cei afectati. Cred ca este timpul sa ne autoeducam si sa privim aceste lucruri matur, nu sa intretinem in continuare prejudecatile!

CarmenR

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde CarmenR » 27.09.2010 4:38 pm

E bine ca autismul si virusul HIV nu ma reprezinta un stigmat pentru unele grupruri si comunitati din care faci si tu probabil parte. Din pacate, situatia nu este atat de roz si in alte cazuri. Romanii nu sunt inca destul de open minded si receptivi pentru a intelege astfel de boli si probleme. Cred ca mai multa informare ar face numai bine.

ancutzicutza

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde ancutzicutza » 20.10.2010 11:19 pm

Ar fi nevoie de mai multa informatie sau de mai multi autisti....
Consider ca nici o societate nu este destul de pregatita pt. o integrare 100% a autistilor... cred ca vorbim de un 40% in tarile bine dezvoltate si incepand de-acolo tot crestem procentajul. Imi pare rau pt. acei parinti care aflandu-se in aceasta situatie se simt infiorator de singuri si fara nici un ajutor, in fata abismului necunoscutului ei si copilul. Ar trebui multa, multa informatie cu respect la aceasta boala si o campanie de sensibilizare a societatii ....plus spitale, medici, asistente, profesori specializati in domeniu si cu cat mai repede mai bine.

OtiliaD

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde OtiliaD » 21.10.2010 12:36 am

Ar trebui, insa cei care trebuie sa se ocupe cu adevarat de aceste lucruri se lupta pentru bucate de os care le-a mai ramas de supt la putere. Ma gandesc cu groaza la acei parinti care se confrunta cu asa ceva si multumesc Domnului in fiecare zi ca micutul meu e sanatos.

popa.alexandra

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde popa.alexandra » 16.11.2010 12:48 pm

Cei care sufera de aceasta boala depind, in mare parte, de comportamentul celorlalti. Integrarea lor depinde de asta. Romanii si oamenii, in general, trebuie sa invete ca si cel ce nu are, si cel bolnav psihic si cel bolnav fizic este tot om. Un om ca ei care, mai devreme sau mai tarziu, s-ar putea dovedi mai bun.

Rose

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde Rose » 17.11.2010 12:52 am

Pana la a ajunge sa cosntientizam ca si oamenii care sufera de autism sunt tot oameni, trebuie sa constientizam ca noi suntem oameni si sa nu uitam acest lucru.

popa.alexandra

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde popa.alexandra » 17.11.2010 12:18 pm

Rose, cred ca suntem "prea" constienti de acest lucru. Tocmai de aceea nu mai conteaza cei din jur. Pentru ca noi contam prea mult pentru...noi.

Rose

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde Rose » 11.12.2010 7:10 pm

E si asta un mod de a privi lucrurile. E un mod prea pesimist de a privi lucrurile totusi.

Următorul

Moderatori: gabipo, amyqbebe, DeniFlo