Qbebe Forum

Prima pagină COPII 1 - 7 ani Probleme de sanatate

Cea mai frecventă problemă

Daca te confrunti cu probleme de sanatate in cazul copilului tau viziteaza aceasta categorie a forumului si discuta cu mamicile care au trecut prin experiente asemanatoare sau fii tu cea care ajuta prin sfaturile tale.

CarmenR

Judeţ:
Vizualizare profil

Cea mai frecventă problemă

Mesajde CarmenR » 22.09.2010 1:40 pm

Care este cea mai des intalnita problema de sanatate la copiii intre 1 si 7 ani?

popa.alexandra

Judeţ:
Vizualizare profil

Re: Cea mai frecventă problemă

Mesajde popa.alexandra » 13.10.2010 1:06 pm

Sunt mai multe...colicii, cresterea dintisorilor. Nu cred ca vreuna dintre ele predomina. Dar trebuie sa avem grija cum ne descurcam in astfel de situatii pentru ca micutul nostru sa nu aiba prea mult de suferit. Exista carti specializate pe astfel de teme. :)

CarmenR

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde CarmenR » 13.10.2010 10:43 pm

Dintisorii cred ca sunt partea cea mai stresanta din evolutia unui puiut mic.

dolly

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde dolly » 12.02.2011 3:12 pm

Sunt de aceiasi parere, dintii sunt cea mai frecventa problema, cu toate ca am auzit nenumarate mamici, care nu au stiut cand le-au iesit dintii copiilor lor. Bravo lor, se pot considera fericite si ele si copilasii. :)

CarmenR

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde CarmenR » 14.02.2011 3:54 pm

Buna Dolly, ne bucuram ca ni te-ai alaturat. Se pare ca dintisorii castiga mai mult teren in fata colicilor. Ce alte pareri mai au mamicile cu experienta?

iri_nuca

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde iri_nuca » 02.11.2011 3:24 pm

in functie de de varsta, mie mi sa parut ca ordinea a fost ceva de genul: colici, probleme cu dintii, iar dupa ce a inceput sa mearga la gradi, raceli.

miuana77

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde miuana77 » 17.05.2012 7:22 pm

Buna tuturor,
Eu am fost intr-o situatie similara: baietelul meu Mario ( 2 ani) a fost diagnosticat cu platfus de catre medicul pediatru Ionescu Mihai la care merg in mod curent. Ni s-au recomandat de catre acelasi medic ghetute ortopedice. Intrucat din discutiile pe teme de platfus avute cu alti parinti mi-au aparut niscaiva semne de intrebare am mai mers la un medic - de data asta ortoped de copii, cu renume (bun) si carti scrise, cu participari la conferinte de p-afara.Care medic ortoped mi-a zis asa:
-obligatoriu sa fac gimnastica si masaj la picioruse (m-a trimis la un cabinet (bineinteles particular) dar rezultatele au fost vizibile dupa primele 4-5 sedinte (Dai un ban si stai in fata)
-ghetutele ortopedice dar cu usurinta (sa nu se supere baiatu meu – nu suporta ghetute)
Tot la subiectul asta: am o prietena care are un baietel caruia i s-a pus diagnosticul de platfus de pe la 2,5 anisori si de atunci pana la 3 ani jumate a purtat ghetute ortopedice non-stop (acasa si afara) - fara nici un rezultat vizibil (asa cel putin spun medicii ortopezi consultati ulterior). Am trimis-o la Kinetomedica (este un centru de kinetoterapie specializat) si dupa 3 luni de cand s-a dus la astia mi-a dat tel. si mi-a multumit pentru ajutor. Eu mai fac si masaj acasa cu Mario si acum. Nu mai merg la kineto ca s-a retras platfuful. Nu stiu in ce masura va ajuta ce v-am spus dar pe mine m-ar fi ajutat mult sfaturile si experienta altor mamici in aceasta problema

allecsa

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde allecsa » 09.11.2012 7:10 pm

Asa cum spunea o mamica mai sus... sunt multe probleme... dar cele pe care le-am resimtit eu pana acum (are baietelul 2 ani si jumatate):
- colici
- dintisorii
- febra
- intepaturi de tantari sau alte ganganii care s-au lasat cu umflaturi mari si tari cand puneai mana
- bubite pe corp aparent fara niciun motiv (apareau cam dupa febra si dispareau)
- raceli (mucisori multi si tuse)
- varsaturi si diaree (l-a tinut o data vreo 5 zile)

Cam astea... si abia au trecut 2 ani :) Pana la 7, mai sunt multi :mrgreen:
Mamica de baietel :)

VioletBlue

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde VioletBlue » 23.11.2012 1:25 pm

Avem 2 ani si jumatate:
- colici
- canini (ceilalti dintisori si masele nici nu am simtit cand au iesit)
- constipatie (ne-am chinuit pana la 2 ani desi am alaptat si nu a primit deloc lapte praf)
- ulcioare, sazalioame, blefarita, conjunctivita sau o combinatie de infectii/iritatii la ochisori
- dermatita
Nu prea am racit, am avut doat o data diaree/varsaturi. Antibiotic ptr faringita am luat doar o data.
Si mămică, și proaspătă mămică!

Moderatori: gabipo, amyqbebe, DeniFlo