Qbebe Forum

Prima pagină COPII 1 - 7 ani Probleme de sanatate

raceala cu tuse

Daca te confrunti cu probleme de sanatate in cazul copilului tau viziteaza aceasta categorie a forumului si discuta cu mamicile care au trecut prin experiente asemanatoare sau fii tu cea care ajuta prin sfaturile tale.

cameliadinu1980

Judeţ:
Vizualizare profil

raceala cu tuse

Mesajde cameliadinu1980 » 06.11.2012 3:16 pm

Va pup, dragele mele,

Suntem tare necajiti de cateva zile, ca Stefan al nostru s-a intors din vacanta de la bunici
un pic infundat si tusind. N-am dat mare importanta, dar din weekend totul a devenit un
adevarat cosmar – tuseste de mi se rupe sufletul cand il aud:( Noaptea e cel mai greu, de-abia daca
poate adormi, bietul de el... Am incercat toate ceaiurile si leacurile babesti, dar nimic nu-l ajuta.
Avem programare la medic abia vineri...si eu nu stiu ce sa mai fac pana atunci Sad(
Dati-mi un sfat va rog, nu mai stiu ce sa ma fac!!

anush80

Judeţ:
Vizualizare profil

Re: raceala cu tuse

Mesajde anush80 » 06.11.2012 4:28 pm

Buna Camelia,

Un sfat de la mine ar fi sa ii desfunzi de 3 ori pe zi nasucul cu soluti de apa marina, niste sirop de tuse de 3 ori pe zi (noi folosim eurespal care e natural si f bun si este si pentru tuse seaca si pentru tuse productiva), niste antitermice dc are febra si sa ii dai regim mancarica adica mai multe lichide, supe caldutze nu fierbintzi. Noi mai dam si cu spray Tantum verde in gat cand tusim de 3 ori pe zi.
Sper sa va facetzi bine cat de curand.
Pupici.

allecsa

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde allecsa » 06.11.2012 7:40 pm

Buna Camelia,

SI noi trecem prin acelasi cosmar! :( A racit de cateva zile, iar acum de vreo 2-3 nopti tuseste foarte tare... il scoala si din somn... :( Noi cand am mai trecut prin asta am apelat la aerosoli. Am cumparat un astfel de aparat cand a fost racit mai de mult si e tare bun. Atunci cand tusea mai rau, ii faceam aerosoli cu adrenalina (1 fiola adrenalina + 2 ml ser fiziologic), dar acum o iau din pripa asa ca ii fac doar cu ser fiziologic. Febra nu a facut si ma bucur, dar in schimb are nasucul infundat, nu poate sa respire bine mai ales noaptea...
Insa, asa cum spunea si anush, desfundarea nasului e cea mai importanta. Eu i-am luat spray cu apa de mare si il desfund de 2-3 ori pe zi. Eurespal i-am dat o data, dar l-a vomitat, asa ca am luat unul homeopat Stodal. SI despre Tantum verde am auzit ca este foarte bun, mai ales la rosu in gat, insa al meu la fel a avut o reactie si a vomitat...
Zilele acestea i-am mai dat Oscilococcinum, am auzit ca f bun... acuma ce sa zic, n-am vazut efecte miraculoase... pana la urma cea mai importanta este rabdarea, sa-l ajuti sa treaca cu bine peste raceala...

Multa sanatate!
Mamica de baietel :)

elena.T

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde elena.T » 07.11.2012 10:02 am

Si noua tot Eurespal ne-a recomandat pediatrul, cred deci ca-l poti incerca si tu. Bebele meu avea patru luni cand a racit, eu am folosit siropul de tuse plus apa de mare in nasuc si desfundat cu batista sugarului (ei mai tusesc si ca se ineaca cu mucisorii), vitamina C picaturi pentru bebelusi si cateodata Colargol picaturi de pus in nasuc pentru scaderea secretiei nazale.

cameliadinu1980

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde cameliadinu1980 » 16.11.2012 3:18 pm

Va multumesc pentru raspunsuri.
Am vorbit intre timp si cu o prietena de-a mea, care mi-a povestit despre un medicam ent foarte bun pentru copii..usor de administrat si chiar placut la gust, cu rezultate foarte bune impotriva tusei. L-am si aplicat pana am ajuns la medic...Fluimucil se numeste...e un siropel. Medicul mi-a zis ca e ok tratamentul si sa continui cu el...iar Stefan ca se simte mult mai bine. Mai tuseste foarte putin...dar inca nu am terminat tratamentul.

Moderatori: gabipo, amyqbebe, DeniFlo