Qbebe Forum

Prima pagină BEBELUSUL Alimentatia bebelusului

Cel mai bun lapte praf pentru bebelusi

Bebelusul tau are nevoie de o atentie sporita iar alimentatia ii va influenta dezvoltarea ulterioara. Discuta cu alte mamici despre alimentatia sanatoasa a bebelusului tau.

elena.T

Judeţ:
Vizualizare profil

Cel mai bun lapte praf pentru bebelusi

Mesajde elena.T » 07.11.2012 9:57 am

'Neata fetelor, ma confrunt cu ideea tampita a sotului de a da bebelusului suplimet de lapte praf seara inainte de culcare. Motivul ar fi sa doarma mai bine...Asa a fost el sfatuit de mai multi prieteni care evident asa au facut cu bebelusii lor. Eu zic ca nu e nevoie de suplimentarea cu lapte formula a alimentatiei bebelului pentru ca eu am suficient :D , iar copilul a luat in greutate normal. Vreau totusi sa-i satisfac dorinta asta, doar asa ca sa-i demonstrez ca fi su se trezeste noaptea pentru ca asa e el agitat si nu neaparat ca ii e foame. In plus, bebe nu vrea biberon si abia astept sa-l pun pe sotul cu idei sa-i faca laptele si sa-l convinga sa-l si bea. Asa ca as avea nevoie de cateva recomandari in legatura cu laptele formula. Nu am curajul sa o intreb pe pediatra pt ca sigur mi-ar spune ca e o prostie :!:

anush80

Judeţ:
Vizualizare profil

Re: Cel mai bun lapte praf pentru bebelusi

Mesajde anush80 » 07.11.2012 11:11 am

Laptele de mama e sfant...si intotdeauna este recomandata alaptarea. Insa daca ai probleme sau nu poti alapta cel mai bien este sa te documentezi bine despre ce inseamna laptele praf si sa il alegi pe cel potrivit pentru bebelusul tua. Uite, citeste aiic un ghid recent despre asta. Pe mine m-a ajutat: https://www.qbebe.ro/bebelusul/alimenta ... _praf_bunf

zgrumtulik

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde zgrumtulik » 07.11.2012 2:43 pm

ceau, cel mai bun lapte este bineinteles cel de la san......eu pana acum ceva vreme ii mai dateam completare la al meu bebic mic (topfer) dra de ceva vreme nu ii mia dau pentru ca ii ajunge. topfer e o marca foarte buna eu personal is foarte multumita de ea.
dar daca ai lapte la san da-i cat se poate de mult.....este ideal....si daca o sa ii bagi apoi bineron poate nu o sa iti mai ia sanul....si ce faci?

1baiatMery

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde 1baiatMery » 07.11.2012 4:56 pm

Buna,eu l-am alaptat pe piciul meu pana la 2 anisori.Am vrut sa-l cresc doar cu lapte de la san pe cat posibil iar cam pe la 1 si 9 luni el se trezea seara foarte des,marait doar cat sa te trezeasca si pe tine,ajunsesem sa-i dau tutu din ora in ora ceea ce era foarte stresant pentru mine,ziua renuntasem iar spre seara observam ca nu ma mai dor sani,nu ii mai am incarcati,asa ca debia atunci am renuntat la ai mai da piept.Am patit la fel ca tine,nu vroia in nici-un chip biberonul,nici apa sau ceaiul el nu a baut cu biberonul asa ca am incercat sa-i dau cu canita speciala.Nu a vrut sub nici o forma asa ca am suplimentat mesele de peste zi cu iaurturi ,cascaval,branzica etc. Laptele formula pe care l-am incercat a fost de la Nestle(parca asa se scrie) si de la nan.Am incercat si cu lapte de soia fiindca el facuse intoleranta la lactoza dar cu acelasi rezultat.

roxanabebe

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde roxanabebe » 07.11.2012 9:02 pm

este clar si normal ca cel mai bun lapte este cel de la san...dar cum unii bebelusi sunt mai mofturosi sau unele mame au ghinionul de a nu avea laptic..cel mai bun lapte praf este nutriben ...fetita mea e incantata de el ...va salut :P

allecsa

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde allecsa » 08.11.2012 2:49 am

Elena, te rog nu asculta de sotul tau!!!! Laptele de mama este cel mai bun pt copil!! Daca o sa-i dai formula si o s-o accepte intr-un final, atunci e posibil sa nu mai vrea san. E pacat sa-i dai formula daca poti sa alaptezi, daca ai lapte, daca el il vrea pe al tau... Si al meu bebe s-a trezit noaptea pt ca voia sa pape laptic de la mine pana la varsta de 1 an si jumatate... treptat a inceput sa se trezeasca doar o singura data (la 3 noaptea) si sugea doar 1 min, apoi usor usor papa laptic la 11 noaptea (cand il culcam) si la 7 dimineata (dupa care mai dormea 2 ore). Te rog nu renunta la laptele de mama! Are numai beneficii pt tine si pt bebe, mai ales pt bebe...
Mamica de baietel :)

elena.T

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde elena.T » 08.11.2012 9:00 am

Eu nu i-as da lapte praf, dar m-am cam saturat de discutiile cu sotul...Pana acum nu am cedat. Voua vi s-a intamplat sa va ''sfatuiasca'' rudele sau prietenii sa-i dati lapte praf bebelusului alaptat?

emilia77

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde emilia77 » 08.11.2012 9:13 am

Copilul meu a baut lapte praf HUMANA de la 3 sapt. pana la un an, cand l-am trecut pe NAPOLACT de 1,5% .....nu am mai avut lapte, asa ca am fost nevoita sa trec la praf. A crescut foarte armonios si i-a placut tare mult.

elena.T

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde elena.T » 08.11.2012 9:22 am

Va multumesc pentru raspunsuri. Vreau sa va intreb, cum alegem laptele praf? La ce ne uitam?

mada1070

Judeţ:
Vizualizare profil

Mesajde mada1070 » 08.11.2012 12:05 pm

Nu nu ii da lapte praf!!Eu m-am luat dupa sotul meu,care insista sa doarama mai multe ore,sí a lasat sanul !!! Dupa doua luni a inceput sa ia biberonul,doua luni de agonie pentru mine. Tu stii ce vrei ??? La alegerea laptelui praf am vorbit cu pediatrul.

Următorul

Moderatori: gabipo, amyqbebe, DeniFlo