Un stat din SUA interzise accesul copiilor nevaccinați în școli
Vaccinarea copiilor este un subiect în jurul căruia s-au iscat multe dezbateri, atât la nivel de națiune, în mass-media, pe rețelele de socializare, între diverși reprezentanți ai clasei politice și făuritori de legi, cât și la nivel de comunitate, în rândul grupurilor de părinți, în asociații, în primării și alte instituții locale.
Oregon este unul dintre statele americane care a decis să stea de partea baricadei care încurajează vaccinarea copiilor și blamează puternic refuzul unor părinți de a face acest lucru cu proprii copii. Grija majoră este, evident, faptul că atât copiii vaccinați, cât și cei nevaccinati, împart aceleași grădinițe, școli, licee, săli de sport, cantine, grupuri sanitare etc. Riscul răspândirii bolilor de către copiii nevaccinati este același în orice comunitate, fie ea publică, fie ea privată.Data de 21 februarie, numită și "Ziua Excluderii", este o zi decisivă pentru elevii statului Oregon. Părinții sunt obligați să prezinte carnetul cu vaccinurile la zi, în caz contrat copiiilor nu li se va mai permite accesul în instituțiile de învățământ, măsură luată pentru a împiedica răspândirea bolilor și a virusurilor.
Dezbaterea este, desigur, o realitate, deoarece unele vaccinuri nu sunt încă obligatorii, dar comunitatea susține faptul că este o datorie morală pe care orice părinte o are față de copilul lui, apoi față de ceilalți copii cu care acesta interacționează. În 2017 autoritățile susțin că s-au trimis aproape 30000 de scrisori de atenționare a părinților, prin care li se reamintea faptul că ai lor copii nu sunt la zi cu vaccinurile. În urma refuzului acestor părinții, 4646 de copii au fost obligați prin lege să rămână înafara instituțiilor de învățământ, fiind excluși de la orele de curs.
.Există, însă, câteva excepții de la regulă: copiii care au alergii severe la unii compuși ai vaccinurilor, au sistemul imunitar extrem de slăbit sau au o religie care nu le permite introducerea unor astfel de substanțe în corp. Acești copii sunt primiți în școli, reprezentând o secțiune mult prea mică pentru a reprezenta o primejdie pentru majoritatea vaccinată.
Un exemplu negativ și de-a dreptul alarmant a fost dat de către Organizația Mondială a Sănătății, care a arătat cu degetul către Europa , care a înregistrat un număr îngrijorător de cazuri de pojar în această perioadă, fiind catalogat episodul o "reală tragedie", comparativ cu cifrele anilor anteriori.
Multe alte guverne din întreaga lume au implementat deja legea obligativității vaccinurilor, printre care Australia, Franța, Italia.
Voi sunteți de acord cu expulzarea copiilor nevaccinati din instituțiile de învățământ?
Sursa: www.iflscience.com