Am trecut de perioada de bebelușie cu copiii mei și acum nu vreau să mai petrec timpul cu alte mame tinere

Am trecut de perioada de bebelușie cu copiii mei și acum nu vreau să mai petrec timpul cu alte mame tinere
Andreea Guica - Redactor

O mămică cu 4 copii de peste hotare ne povestește care sunt motivele pentru care nu mai vrea să petreacă timpul cu mămici mai tinere decât ea. Citește articolul pentru a le afla.

Fiica mea cea mai mică are acum 6 ani. Am născut-o la 37 de ani, după ce medicii mi-au dat de înțeles că e o minune că am rămas însărcinată după vârsta de 35. 

Am început să simt diferența dintre mine și alte mame tinere încă de când mezina era bebeluș

Când era bebeluș, ieșeam cu ea în parc și mă întâlneam cu multe mame mult mai tinere, care aveau puțin peste 20 de ani. Atunci am început să simt pentru prima dată diferența de vârstă dintre mine și ele.

Am stat și m-am gândit că aceste mame, cu care mă întâlneam în parc, s-au născut când eu eram în liceu. Și atunci am simțit și mai mult diferența dintre noi.

Fiica mea cea mică va împlini 7 ani în curând și sinceră să fiu, nu mai plănuiesc să am și alți copii. Am 4 copii frumoși, iar cel mai mare are 14 ani și deja se pregătește să înceapă liceul!

femeie cu doi copii la masa

Nu am mai avut un bebeluș în casă de câțiva ani buni și nu mai plănuiesc să am vreodată. Așa că nu mai am nimic în comun cu mămicile tinere, mai ales cu cele care au copii mici.

Mamele cu care îmi petreceam timpul atunci când cea mică era bebeluș sunt acum în faza în care, cel mai probabil, vor să își mărească familia și să mai facă alți copii. Pe când eu, sunt în cu totul altă etapă de viață. Suntem mame complet diferite.

Am alte priorități acum

Odată ce copiii mei cresc, prioritățile mele de mamă sunt din ce în ce mai mult centrate în jurul educației lor. Pot vorbi ore întregi despre activitățile lor de la școală, sau despre profesorii lor preferați. Dacă vreo mămică îmi cere sfatul legat de aceste lucruri, o ajut bucuroasă. Însă am încheiat cu discuțiile lungi, de pe băncile din parc, legate de bebeluși.

Viața mea de acum mult mai complicată, mai ales pentru că am 4 copii care merg la grădiniță, școală și la liceu. 

Cu toate astea, asta nu înseamnă că am ceva împotriva mamelor tinere. Suntem doar în etape diferite de viață. Nu poți să fii prieten și să rezonezi cu toată lumea. 

Un ultim sfat pentru mămicile tinere, de la o mamă trecută de prima tinerețe

Dacă o mămică tânără mi-ar cere sfatul, asta i-aș spune: bucurați-vă de fiecare moment alături de copilașii voștri. Timpul trece foarte repede și pe măsură ce copiii voștri vor înainta în vârstă, la fel veți face și voi. Nu veți rămâne la fel de energice, însă toate acestea nu sunt decât etape normale din viața unei mame. Schimbările sunt normale.

Până atunci, prețuiți prezentul și farmecul specific fiecărei vârste!

Surse foto: www.pexels.com 

Surse articol: https://cafemom.com/news/i-have-zero-interest-in-hanging-with-20-something-mom-group/ill-give-you-some-words-of-wisdom-from-a-mom-parenting-her-last-baby 

Noutăți de la Qbebe

Înscrie-te la newsletter-ul Qbebe și primești ultimele noutăți.

Vă rugăm să completați câmpurile necesare.

    Alte articole care te-ar putea interesa
    Sunt judecată pentru că nu vreau să petrec timp cu copiii prietenelor mele
    Sunt judecată pentru că nu vreau să petrec timp cu copiii prietenelor mele
    Alina Nedelcu - Redactor Senior | Miercuri, 09.08.2023
    © 2026 Qbebe