Mama în altă încăpere, tatăl plecat de acasă, fetița a căzut pe geam
O fetiță în vârstă de 2 ani din Constanța a căzut pe un geam lăsat deschis din neglijența mamei. Căderea de la etajul 2 al blocului în care locuiește a reprezentat un adevărat moment de cumpănă în viața ei la început de drum. Copila este în stare critică la spital și din păcate medicii sunt rezervați în privința șanselor de supraviețuire.
Surse neoficiale declară că fetița ar urma să fie transferată la un spital din București. Cum s-a petrecut totul? Sâmbătă după-amiază, copila în vârstă de doi ani se afla în casă doar cu mama ei care avea treabă în altă încăpere. Tatăl ei era plecat la muncă.

Pesemne că într-un moment de neatenție al mamei, copila s-a urcat pe un scaun și s-a plecat peste geamul deschis, de unde a și căzut peste sârmele de rufe de la etajul al doilea cu tot cu plasa de țânțari.
Chiar atunci, două adolescente în vârstă de 13 ani care se plimbau prin spatele blocului au salvat-o și au sunat imediat la numărul de urgențî 112. La fața locului au ajuns mai multe echipaje de prim-ajutor, precum și un echipaj de terapie intensivă mobilă care i-au acordat copilei îngrijiri medicale.
„Fetițele ne-au povestit că erau în spate, se plimbau și copila s-a urcat pe geam. A căzut jos, iar una dintre fete a luat inițiativa să cheme imediat ambulanța. În timpul ăsta a venit mama sa, a ridicat-o (n.r. pe copilă) și i-a spus să nu cheme ambulanța”, a relatat o vecină a familiei. Mama a insistat să nu alerteze serviciile de urgență, dar fetele au menținut apelul la 112.
Copilul meu a căzut de la fereastră, de la etajul 2. Viața mea s-a schimbat radical în acel moment
„Probabil că făcea mâncare și ea a scăpat de sub supraveghere”. Ce spun vecinele de acest cumplit incident?
Accidentul s-a petrecut când mama era în altă cameră, cel mai probabil că făcea mâncare din declarațiile vecinelor, iar tatăl nu era acasă. Vecinii pun întreaga tragedie pe seama neatenției mamei și pe fondul unui geam lăsat deschis.
„Probabil că făcea mâncare și ea a scăpat (n.r. copilul de sub supraveghere). Dar nu trebuia. Știind că copilul se cațără, trebuia să fii foarte atentă să nu lase geamul deschis. Un copil la doi ani și mai zburdalnic, trebuie să fie cu ochii pe el”, a declarat una dintre vecine.

Fetița a ajuns de urgență la Spitalul Județean Constanța în stare gravă, iar medicii au încercat să o salveze. Polițiștii au deschis dosar penal pentru vătămare corporală din culpă și continuă cercetările pentru a stabili împrejurările producerii evenimentului.
„La data de 1 noiembrie a.c.,în jurul orei 15:30, poliţiştii din cadrul Poliţiei Municipiului Constanţa - Secţia 3 Poliţie au fost sesizaţi cu privire la faptul că un minor ar fi căzut de la etajul doi al unui bloc situat pe aleea Topolog. Poliţiştii deplasaţi la faţa locului au constatat că cele sesizate se confirmă, fiind vorba de o minoră, de doi ani”, au transmis reprezentanții IPJ Constanța.
Vecinii reclamă că în familia nou mutată în bloc erau certuri seară de seară
Mama a fost ulterior audiată de polițiști și a declarat că era în altă cameră în momentul incidentului, iar soțul era la muncă și fetița ei ar fi profitat de moment și s-ar fi suit pe un scaun ca să ajungă la geam.
Deși se mutaseră recent în apartamentul cu chirie în care stăteau, vecinii susțin că seară de seară făceau scandal în locuința lor. „Eu stau perete în perete cu ei, se auzeau bubuituri. Cred că o şi bătea”, a mai spus o vecină.
Din păcate medicii sunt încă rezervații în privința șanselor de supraviețuire ale copilei, iar părinții riscă să fie acuzați de ucidere din culpă. Dacă fetița de doi ani va scăpa cu viață după acest eveniment, familia va fi supusă unui anchete a Protecției Copilului.
Surse foto: facebook.com freepik.com
Surse articol: cugetliber.ro, stirileprotv.ro, observatornews.ro