Un bebeluș de 4 luni a decedat în holul clinicii, în timp ce aștepta consultația medicului de familie

Un bebeluș de 4 luni a decedat în holul clinicii, în timp ce aștepta consultația medicului de familie
QBebe

O fetiță de 4 luni a decedat în timp ce aștepta pentru o consultație la medicul de familie. Evenimentul s-a petrecut în incinta Policlinicii din Alba Iulia, unde funcționează și Ambulatoriul Spitalului Judeţean de Urgenţă.

Fetița suferea de mai multe probleme de sănătate și a fost adusă de către părinții ei la medic pentru o consultație. Incidentul a fost anunțat la 112, în jurul orei 10.00, miercuri, iar o echipă de poliţişti s-a deplasat imediat la sediul Policlinicii pentru a începe o anchetă, iar cauza decesului va fi stabilită în urma efectuării necropsiei.

"Direcţia de Sănătate Publică s-a sesizat cu privire la decesul unui bebeluş de patru luni în incinta Policlinicii Spitalului Judeţean de Urgenţă, unde sunt şi mai multe cabinete ale medicilor de familie. Am demarat o anchetă la nivelul DSP Alba. La rândul lor, Poliţia şi Parchetul au demarat o anchetă proprie. Deocamdată, nu avem foarte multe date pe care să le facem publice. Din câte ştim noi, fetiţa intrase în cabinetul medicului de familie într-o stare destul de proastă de sănătate. Ştim că avea mai multe afecţiuni", a declarat şeful DSP Alba, Alexandru Sinea.

Manevrele de resuscitare au fost zadarnice, iar fetița a decedat în cabinetul medicului de familie. În acest moment se desfășoară o anchetă pentru a stabili cauzele decesului. 

Surse: Mediafax, Realitatea, Ziare.com

 

Noutăți de la Qbebe

Înscrie-te la newsletter-ul Qbebe și primești ultimele noutăți.

Vă rugăm să completați câmpurile necesare.

    Alte articole care te-ar putea interesa
    © 2026 Qbebe