Cuvintele sfâșietoare ale Anei Maria Prodan pentru mama ei

Cuvintele sfâșietoare ale Anei Maria Prodan pentru mama ei
QBebe

Dragostea pentru mamă nu dispare niciodată, nici ca sentiment, nici ca emoție, nici ca prezență. Așa demonstrează Ana Maria Prodan, care la un an de la decesul mamei ei, cântăreața de muzică populară, Ionela Prodan, a așternut în spațiul virtual o poezie sfâșietoare adresată mamei ei.

Ana Maria Prodan, acum un an, se confrunta cu finalul tragic al mamei ei, după o luptă grea cu o boală a pancreasului. Ionela Prodan a fost una dintre cele mai apreciate interprete de muzică populară a României, însă pentru Ana Maria a fost, mai presus de toate, mama ei.

"Nu realizez, dacă mă întrebi despre mama. Nu realizez, cum nu realizez din ‘92 că nu mai este tata. Pentru mine, ei sunt acasă. Când formez numărul, am impulsul ăsta să sun - îmi dau seama că nu mai e. Numărul mamei mele o să-l păstrez pentru totdeauna, nu o să-l închid.", declara Ana Maria Prodan la emisiune Vorbește lumea, difuzată pe ProTV.

 

Ieri, pe 16 aprilie, la un an de la decesul mamei ei, Ana Maria a publicat pe contul ei de Facebook o poezie care a emoționat fanii:

"E senin și-i primăvara,
Liniștea ma înfioară!
Mă tulbură un mister,
Căci pică lacrimi, din cer!!!

Apa se adună-n șuvoaie,
Nu din picături de ploaie,
Nici roua, de prin vâlcele,
Ci lacrimi de cinci stele!

În pânza de picuri grele
Văd lacrima mamei mele!
Cristalina și zglobie,
Aş cunoaște-o, dintr-o mie!

Ea-mi șoptește, tremurat
Lumea-n cer, s-a răsculat!
Este revoltă, de dor,
În lumea artiștilor!

Plâng oamenii, cu tot zelul,
De se-nduioşează cerul,
Plânge mama mea frumoasă,
Un noian de lacrimi varsă!

Sterge-ţi mamă, lacrima,
Că mi-ai zdrobit inima!
Nu mi spuneai, ca-n cerul mare,
Nu e nici o supărare?

Așa e, fetița mea,
Dar pe pământ, viața-i grea,
Căci visul de bunăstare,
Este lupta și întristare!

Viața mea, este frumoasă
Dar mi-e gândul, tot acasă!
Că nu pot veni la tine
Când ai nevoie de mine!

În cer, sunt îngeri și stele,
Pe pământ? Păcate grele!
Cerul are Dumnezeu,
Pământul... doar traiul greu!"
Ea e MAMA... Eu sunt Ana... Dumnezeu să te aibă în paza lui... Mama mea frumoasa și sfântă !!!! 16.04.2019. Un an de la moartea mamei mele....
❤️

 

Noutăți de la Qbebe

Înscrie-te la newsletter-ul Qbebe și primești ultimele noutăți.

Vă rugăm să completați câmpurile necesare.

    Alte articole care te-ar putea interesa
    © 2026 Qbebe