Top rușinos: suntem pe ultimul loc în UE la consumul de legume

Top rușinos: suntem pe ultimul loc în UE la consumul de legume
Brigitta Szebenyi - Redactor

Românii sunt pe ultimul loc la consumul de legume, conform Eurostat!

O dietă sănătoasă include o cantitate consistentă de legume și fructe, însă românii nu par să pună un mare preț pe sfaturile nutriționiștilor. Obiceiurile alimentare sănătoase sunt, ce este drept, mult mai răspândite în familiile cu un grad de educație mai ridicat. Mai exact, conform statisticilor, doar 2,7 % din populația cu gradul de educație mai scăzut consumă legume și fructe, în comparație cu 5,5% din populația cu un grad de educație mai ridicat.

Un studiu publicat de curând de către Oficiul European de Statistică, Eurostat, țara care se află în topul celor care urmează un plan alimentar sănătos, cu cel puțin 5 porții de legume și fructe pe zi, este Marea Britanie (33,1%), iar cele mai rușinoase locuri sunt ocupate de România (3,5%) și Bulgaria (4,4%).

v

Sursa: hotnews.ro

 

 

Noutăți de la Qbebe

Înscrie-te la newsletter-ul Qbebe și primești ultimele noutăți.

Vă rugăm să completați câmpurile necesare.

    © 2026 Qbebe