Un copil de 4 ani din Iași a plecat de la grădiniță neobservat în plin ger. Mama a anunțat cadrele didactice că fiul ei a fost adus acasă de poliția locală

Un copil de 4 ani din Iași a plecat de la grădiniță neobservat în plin ger. Mama a anunțat cadrele didactice că fiul ei a fost adus acasă de poliția locală
Mariana Voinea

Un incident șocant a avut loc recent la Iași în timpul unei zile geroase de iarnă. Un băiețel de doar patru ani a părăsit singur grădinița la care era înscris și a ajuns să rătăcească pe străzi în frig, până a fost găsit și adus acasă de polițiștii locali. Părinții lui Damian au fost anunțați abia după ce copilul a fost preluat de autorități, declanșând un val de întrebări despre supravegherea copiilor în unitățile de învățământ preșcolar.

Cum s-a întâmplat totul

Incidentul s-a petrecut într-o grădiniță din municipiul Iași, unde copilul, aflat în grupă cu 12 copii și doi angajați, a reușit să părăsească unitatea fără ca nimeni să observe dispariția sa.  Băiețelul a mers pe jos aproximativ jumătate de kilometru, într-o zonă intens circulată și periculoasă pentru pietoni, fiind îmbrăcat doar în haine de interior și papuci, neadaptate temperaturilor scăzute de afară.

O femeie care l-a văzut pe stradă, speriat și dezorientat, l-a dus într-un magazin și de acolo a fost anunțată Poliția Locală Iași. Copilul le-a spus polițiștilor numele mamei și adresa, iar aceștia l-au dus în siguranță la domiciliu.

Mi-am dus copilul cel mic în prima zi de grădiniță și m-a lovit realitatea: este ultima dată când fac asta!

Reacția mamei: „Putea să se întâmple absolut orice”

Mama copilului, Roxana Dibu, a povestit cu șoc momentul în care a deschis ușa casei și a văzut copilul de mână cu polițiștii. „Dintr-o dată am auzit că bate cineva la ușa. Inițial am zis că e domnul cu centrala că îmi face niște probleme și când am văzut că insistă. Când m-am uitat pe vizor am văzut niște domni polițiști, nu m-am gândit la copil să fi plecat în deplasare.

Când am deschis ușa, băiatul era de mâna cu cei doi polițiști. M-am înmuiat instant pentru că nu știam ce se întâmplă. Copilul meu trebuia să fie la grădiniță. El a început să plângă pentru că probabil se temea de vreo reacție de-a mea. L-am luat în brațe și i-am zis să nu plângă.

Putea să se întâmple absolut orice, să nu mai spun de gheața care e pe stradă…” și-a exprimat femeia îngrijorarea față de situația trăită de fiul ei, care era practic neîmbrăcat pentru ger.

copil cu vesta albastra si fes roz afara

Într-o altă relatare, mama a mai spus: „Doamna educatoare a început să râdă. Ea a crezut că băiatul este la baie… Cine știe de când e plecat copilul!”.

10 sfaturi pentru adaptarea copilului la gradinita

Reacția cadrelor didactice: „Ușile, porțile sunt încuiate. E posibil ca portița mică să fie descuiată”

Conducerea grădiniței, prin directoarea Carmen Rusu, a recunoscut situația ca fiind regretabilă, dar a explicat că nu știe exact cum s-a întâmplat: „Ușile, porțile sunt încuiate. E posibil ca portița mică să fie descuiată, sunt părinți care vin, mașină care aduce marfă. Acest incident e regretabil. Așa ceva…”, a spus directoarea, subliniind dificultatea de a menține toate căile de acces închise permanent.

Conducerea instituției a precizat că se fac verificări pentru a stabili cum a fost posibil ca un copil să părăsească grădinița fără ca personalul să observe imediat, și că se caută vinovații pentru ceea ce s-a întâmplat.

Inspectoratul Școlar Județean Iași a demarat o anchetă pentru a stabili deficiențele din organizarea supravegherii copiilor și pentru a lua măsuri preventive în viitor.  De asemenea, poliția a întocmit un dosar pentru neglijență în serviciu, întrucât dispariția copilului s-a produs în timpul programului grădiniței fără ca personalul să sesizeze imediat lipsa acestuia.

Evenimentul s-a petrecut într-o zi cu temperaturi extrem de scăzute în Iași, condițiile meteo accentuând riscurile la care a fost expus copilul. 

Cazul băiețelului de patru ani din Iași care a plecat neobservat de la grădiniță și a ajuns să fie adus acasă de Poliția Locală a stârnit îngrijorare și dezbateri despre modul în care sunt supravegheați copiii în unitățile de învățământ preșcolar. Incidentul a evidențiat deficiențe care trebuie corectate cât mai curând, astfel încât siguranța celor mici să nu mai fie pusă în pericol.

Surse foto: freepik.comfreepik.com

Surse articol: stirilekanald.roobservatornews.ro

Noutăți de la Qbebe

Înscrie-te la newsletter-ul Qbebe și primești ultimele noutăți.

Vă rugăm să completați câmpurile necesare.

    Alte articole care te-ar putea interesa
    „Te rog nu îmi spune MAMA doar pentru că am adus pe lume un copil”
    „Te rog nu îmi spune MAMA doar pentru că am adus pe lume un copil”
    Alina Nedelcu - Redactor Senior | Marţi, 13.02.2024
    © 2026 Qbebe