Soacra mea mi-a purtat rochia de mireasa ca și costum de Halloween înainte de nuntă

Soacra mea mi-a purtat rochia de mireasa ca și costum de Halloween înainte de nuntă
Andrada Popa

Soacră, soacră, poamă acră ... așa spune o vorbă românească. Se pare că are ea un sâmbure de adevăr, pentru că relația soacră-noră depășește granițele fizice, chiar și pe cele culturale, pentru că are parte de complicații în orice țară a lumii și în cele mai diverse forme. 

Există pe platforma Reddit o secțiune dedicată ”ticăloșilor”, iar aici o femeia și-a scris povestea, unde personajul principal este soacra ei, care a decis să îi poarte rochia de mireasă, chiar înainte ca aceasta să se căsătorească, ca și costum de Halloween.

Eu și soacra mea am avut mereu o relație tensionată. Nu ne place deloc una de cealaltă.”, povestește femeia în postarea ei de pe Reddit.

Ea spune că au o istorie care le-a determinat să nu aibă o relație prea civilizată. Ea și iubitul ei s-au mutat la soacra ei acasă la cererea acesteia, s-au logodit, au făcut un copil, s-au mutat de la soacra ei, apoi soacra s-a oferit să participe financiar la organizarea nunții. 

Eram super recunoscătoare și apariția fiului meu pe lume m-a făcut să mă maturizez mult. Am luat o atitudine pozitivă și am sperat că relația dintre noi va deveni mai civilizată, mai ales că logodnicul meu suferea mult din cauza asta.”, continuă femeia. 

Soacra ei i-a cumpărat rochia de mireasă și a depozitat-o la ea acasă. Apoi a apărut un scandal la petrecerea de Baby Shower, când soacra a auzit ceva ce nu trebuia să audă. Din acel moment femeia a tot încercat să dea de soacra ei să o întrebe de rochia de mireasă, dar aceasta nu a răspuns, de parcă i-ar fi blocat numărul. 

M-a sunat o prietenă a doua zi după Halloween să îmi spună că soacra mea era îmbrăcată la petrecerea de Halloween unde a fost și ea cu rochia mea de mireasă pătată cu sânge. Probabil voia să fie Carrie, personajul lui Stephen King. M-am supărat foarte tare, pentru că iubeam acea rochie, am plâns toată noaptea. Logodnicul meu a încercat să o contacteze, dar nu a răspuns. Am decis împreună să nu o mai invităm la nuntă. Și logodnicul meu i-a trimis un mesaj anunțând-o de asta. Este alături de mine și îmi spune că nu are ce să caute la nunta noastră o persoană care mă urăște atât de mult, chiar dacă e mama lui.

Răspunsurile internauților au fost multe și diverse. Mulți dintre ei spunând că are dreptate să nu o mai invite la nuntă, pentru că gestul este cât se poate de răutăcios. Alții spun că soacra ei a purtat o rochie pe care chiar ea o plătise, deci avea tot dreptul să o folosească astfel. Câteva comentarii au fost mai echilibrate, spunând că din prima nu ar fi trebuie să accepte ca soacra ei să plătească pentru rochia de mireasă, mai ales că aveau un istoric tumultos. Voi ce credeți?

Citește și:

Surse: reddit.com

Noutăți de la Qbebe

Înscrie-te la newsletter-ul Qbebe și primești ultimele noutăți.

Vă rugăm să completați câmpurile necesare.

    © 2026 Qbebe