2 răspunsuri
Buna ziua,
Spuneti ca " nu mai intreaba de tata". Deci a intrebat vreodata de el? Si daca da, cum a fost acel moment? Ce i-ati spus? Adesea copiii pot intreba fara sa foloseasca cuvinte, printr-o privire de exemplu, atunci cand vede alti copii cu tatii lor. Este foarte greu sa vorbim copiilor despre un doliu, mai ales ca la aceasta varsta copilul nu intelege ce inseamna moartea. Intelege si simte insa ca mama sa este trista. Este un proces dificil pentru intreaga familie si este necesar ca familia sa poata vorbi despre pierderea suferita. Psihoterapia familiala poate fi de ajutor in aceste cazuri pentru ca ofera spatiul unde sa se poata vorbi despre astfel de pierderi.
Draga mea, este o situatie grea si in primul rand lasa-ma sa iti spun ca te admir pentru taria ta. In ceea ce priveste copilul, eu cred ca cel mai bine ar fi sa nu ii vorbesti despre subiectul asta pana in momentul in care baietelul va mai creste si va putea intelege despre ce este vorba. Nici sa nu il minti, spunandu-i ca este plecat sau altceva. Spune-i adevaraul, dar asteapta sa te intrebe el.
Tu ce ai răspunde?
- 0 raspunsuri
- raspunde
- 0 raspunsuri
- raspunde
Buna! Sunt mama unui baietel de 1 an si 8luni. De cand l-am nascut medici imi...
- 0 raspunsuri
- raspunde
dak il pui mai face si cu dreapta dar mai mult cu stanga exista metode de al...
- vezi 1 raspuns
- raspunde