certificat de handicap la copil de 9 luni?
buna .ma aflu in cresterea copilului pana la 2 ani(nascut la data de 12 ianuarie 2012).cand eram insarcinata,copilul meu a fost depista cu chisturi la ambi rinichi.in luna mai diagnosticul final a fost hidronefroza de gradul 4 la rinichiul stang reflux vezicoureteral bilateral grad 2 rinichi drept.la sfarsitul luni iulie a fost operat la rinichiul stang.medicul meu de familie ma sfatuit sa ii fac certificat de handicap cu prelungirre in cresterea copilului pana la 7 ani.acest certificat de handicap poate sa il impiedice cu ceva pe viitor(exemplu la scoala,liceu ,facultate,profesie)?in ce grad de handicap se incadreaza?daca fac acest certificat acum,inainte de implinirea a 2 ani cu o luna trebuie sa fac alt dosar pentru prelungire la 3 ani si apoi pana la 7 ani?actele necesare care mi sa spus ca trebuie sunt:copie certificat nastere copil si copie buletin parinti,copii la biletele de externare si certificatul medical de handicap sunt corecte?iar daca nu fac acum si il fac atunci inainte de implinire a 2 ani are ceva?va multumesc.