prelungire concediu credstere copil, copil bolnav
Am nascut un baiat in nov 2011 si am optat pentru concediu crestere copil 1 an, dar copilul meu are probleme de sanatate si as vrea sa pelungesc concediul.pot sa prelungesc concediul pana la 3 ani pe caz de boala. Ce indemnizatie o sa primesc daca medicul considera ca trebuie sa mai stau acasa(am consultat deja un specialist si a spus ca o sa ma trimita la o comisie, copilul a fost internat in spital).Poate sa isi ia acest concediu tatal sau mama, daca pana la un 1 an a fost in concediu mama, ce conditii trebuie sa indeplinesca tatal ca sa intre in concediu si cum se va calcula indemnizatia in cazul lui.