copilul meu de1 an si 7luni inca mai mananca la piept.e bine si cum sa il intarc.plange foarte tare daca nu i d au
întreabă laura
11:19, 09.05.2012
Buna ziu.Am un baietel de 1 an si 7 luni si inca mai mananca piept.as vrea sa l intarc,am incercat sa nu i mai d au dar plange f tare.tin sa mentionez ca nu sunt in tara,deci nu am cu cine sa l las.e bine sa i m ai d au?va multumesc
buna si eu am un baietel si iam dat piept pana la varsta de 1 an si 9 luni.si am hotarat sa-l intarc din cauza mea ca aveam o durere de masea si nu puteam sa merg la dentist sau sa iau antibiotice ca sa nui fac lui rau.
mi-am luat inima in dinti si intr-o dimineata cand sa trezit am vb cu el ca si cum ar fi un om mare.(mami tu ai crescut mare si acum este timpul sa renuntam la titi)mi-am pus leocoplast pe sani si iam zis ca mani a facut buba si ca el nu mai poate sa suga.a trecut o zi si el cand avea dor de titi ma mangaia ma pupa si eu ii explicam ca am buba si el pleca de langa mine,mai greu a fost cand trebuia sa-l adorm ca doar cu titi dormea .dar el nici bibiron nici suzeta nu a vrut.iam dat lapte cu canuta speciala si acum are o luna de cand nu mai zice nik.incearca si o sa reusesti.nu il intarca brusc
ca devine agresiv si tot timpul iti plange.renunta treptat la cate o masa.succes
claudia
(09:13, 12.05.2012)
tu te asteptai sa inteleaga pur si simplu ca o sa-l intarci si sa nu planga??! Bineintels ca o sa planga, trebuie sa fii tu hotarata sa-l intarci sa sa-l lasi sa planga pana o sa-i treaca. Altfel. poti sa-l alaptezi si pana la 7 ani... Am auzit o tiganca ca a alaptat pana la 6 ani, deci tu poate o intreci
Sabina
(13:56, 09.05.2012)
Este bine sa alaptezi copilul cat mai mult, insa deja e prea mare si intarcarea e asa grea tocmai din acest motiv. Va trebui sa il dezobisnuiesti de alaptat, treptat, pentru ca mai tarziu va fi si mai greu.
Tu ce ai răspunde?