Intreabă
Răspunde

Vezi intrebări care nu au primit încă răspuns. Și tu poți ajuta!

vezi intrebările
Descoperă

Vezi intrebările care au primt deja raspuns.

vezi întrebările

fetita mea are 2ani si are 17 kg, are tendinta de obezitate?

întreabă popa mirabela
23:40, 14.04.2012

nu mananca mult, pot spune ca ce mananca este sanatos dar mananca lapte noaptea.nu reusesc sa-i scot biberonul noaptae.ce sa fac?

2 răspunsuri

ELEONORA
(14:04, 27.08.2012)

Idem Nadia:ai mare grija la cat dulce mananca.Mai bine fa/i tu in casa prajituri cu fructe,la care poti pune mai putin zahar decat in reteta,si pe care sa i le servesti ca gustare o data pe zi.
Programul de papa la varsta ei ar trebui sa fie cam asa:
-Dimineata(cca ora 7),laptic
-Gustarea de 10,fructe sau prajitura de casa
-Pranz la 12
-Gustarea de 16,altceva decat i/ai dat la 10: fructe, prajitura,iaurt slab.
-Ora 20,lapte.
In plus te poti gandi sa renunti la laptele praf,daca inca mai folositi,si sa treci la cel de vaca,slab.
Scoate masa de noapte neaparat.Cu riscul ca se scandalizeaza si trezeste toti vecinii.Nu ceda.Ii spui ca e fetita mare si e rusine sa mai pape noaptea,ca printesele dorm noaptea ca sa fie frumoase dimi.Ii poti da apa daca ii e sete,sau ceai neindulcit.iar dimi spune/i vai cat de frumoasa esti!vezi daca nu mai papi ci dormi?!Sau ceva de genul,tu stii cum o poti pacali.
Mult succes!

Nadia
(15:29, 17.04.2012)

Treptat, va trebui sa dezobisnuiesti fetita de obiceiul de a manca noaptea, pentru ca in stilul asta chiar risca sa se ingrase mai tarziu. Fetita ta este dolofana, de aceea trebuie sa ai mare grija la cat dulce mananca si la programul alimentar pe care il urmeaza.

Raspunde si tu
Va rugam sa completati campurile necesare.

    Tu ce ai răspunde?

    Alimentatia Ce cereale trebuie sai dau la bebe de 11 luni Lohan Mihaela | 13.04.2020

    Ce cereale trebuie sai dau la bebe de 11luni

    Alimentatia Pete roșii de la ce pot fi ? Alexandra mădălina | 12.04.2020

    © 2026 Qbebe