V-ati intrebat vreodata de unde vine aceasta frica? Daca intr-un moment in care nu ati supraveghet-o a patit ceva si ii este teama sa spuna, nu este fireasca aceasta teama, poate v-a auzi povestind anumite lucruri care au speriat-o. Sa stiti ca la 5 ani copilul e destul de mare cat sa constientizeze pericolele care il pandesc, e varsta la care imaginatia se dezvolta intens,poate ar fi bine sa vorbiti cu un psiholog in cazul in care nu se remediaza situatia. Cautati mai atent cauza. Va doresc numai bine!
Nu cred ca e vorba de frica neaparat cat de rusine si neincredere in propria persoana. Ajut-o sa capete incredere in ea motivand-o. Ai putea sa o trimiti la magazin spunandu-i ca restul banutilor v-or fi ai ei din care isi va cumpara ea ceva sau ii puteti pune la pusculita pentru a-si cumpara ceva mai scump, cheama copii din vecini sa se joace cu ei la voi in curte, dupa care treptat luandu-se cu joaca v- or iesi si v-a depasi teama. Invat-o cum sa vorbeasca cu oamenii si incurajeaz-o sa o faca!! Sper ca ti-am fost de ajutor. Pup si succes