Ghid de ingrijire a nasului E-book gratuit

Intreaba

Raspunde

Vezi intrebari care nu au primit inca raspuns. Si tu poti ajuta!

vezi intrebarile

Descopera

Vezi intrebarile care au primt deja raspuns.

vezi intrebarile

Cauta

Care este data limita la care trebuie sa ma intorc pt a beneficia de stimulent astfel incat sa respectam si legea conform careia tatal este obligat sa stea cel putin o luna in CCC

Intreaba
Elena
| 15:35, 28.06.2012 2 răspunsuri

Am nascut pe 11.04.2012 deci sunt sub incidenta atat a legii 111/2011 cat si a legii conform careia si tatal trebuie sa-si ia cel putin o luna de concediu de crestere copil. Am urmatoarele itrebari: Care este ultima zi in care pot sa stau eu in concediu astfel incat sa stea si tatal perioada limita si sa beneficiem si de stimulent? Daca eu ma intorc pe 10 martie la serviciu tatal sta pana pe 9 aprilie, se considera ca ne-am intors inainte de implinirea varstei de 1 an?
Pt luna de CCC pe care trebuie sa o ia tatal trebuie sa depuna un dosar similar cu cel pe care il depune mama la intrarea in CCC? El va primi pt acea luna indemnizatie conform aceleiasi legi (minim 600 maxim 3400)? Tatal chai trebuie sa-ai ia pana la implinirea varstei de 1 an sau poate sa-ia si dupa? Mentionez ca am optat pt concediu pe 1 an.
Multumesc!

Madalina
(17:56, 28.06.2012) a raspuns:

https://www.qbebe.ro/mama/legislatie/totul_despre_stimulentul_de_insertie - Un articol care explica exact cum se acorda stimulentul.

Elena
(17:16, 28.06.2012) a raspuns:

Multumesc mult de raspuns Sonia, dar din pacate nu cred ca ai dreptate pt ca in OUG 111/2010 scrie asa:
Art. 7
(1) Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.
In conditiile in care:
La art 2 alin (1) lit a) este mentionata optiunea de concediu pe un an iar la art 2 alin (1) lit b) e mentionata optiunea de concediu de 2 ani.
Deci ma puteti ajuta si cu alte pareri?
Multumesc!

Raspunde si tu

Va rugam sa completati campurile necesare.

    Tu ce ai raspunde?

    Cariera
    in acest moment exista
    0 raspunsuri
    RASPUNDE
    Va rugam sa completati campurile necesare.

      somajul dupa ccc

      geaninutza - 30.07.2013
      buna ziua.bebe face 2ani p 5septembrie.eu am fost angajata la patron iar dupa ce...
      Cariera
      in acest moment exista
      0 raspunsuri
      RASPUNDE
      Va rugam sa completati campurile necesare.
        Mama
        in acest moment exista
        0 raspunsuri
        RASPUNDE
        Va rugam sa completati campurile necesare.
          Diete
          in acest moment exista
          0 raspunsuri
          RASPUNDE
          Va rugam sa completati campurile necesare.
            © 2019 Qbebe