concediu crestere copil - somaj
Buna ziua!
Am lucrat cu A.I., neplatind asigurarea pentru somaj. Dupa nasterea primului copil, am inchis A.I., si imediat am si ramas insarcinata cu al doilea copil.
La Dvs. pe sait am citit ca perioada in care primesc indemnizatia de crestere copil este stagiu de cotizare. In consecinta, pot beneficia de indemnizatie de somaj, din moment ce as dori sa revin pe piata muncii insa nu gasesc un loc de munca? Va rog, sa argumentati cu texte de lege sau referiri, ca sa-mi pot construe cererea. Daca am inteles gresit, va rog mult, sa ma luminati.
Multumesc.