Ghid de ingrijire a nasului E-book gratuit

Intreaba

Raspunde

Vezi intrebari care nu au primit inca raspuns. Si tu poti ajuta!

vezi intrebarile

Descopera

Vezi intrebarile care au primt deja raspuns.

vezi intrebarile

Cauta

buna ziua? Eu am un baietel de 7 luni si am optat pt un an de indemnizatie si nu stiu daca ma intorc la munca mai primesc 500 pe al 2 an

Intreaba
mariana
| 15:56, 28.10.2011 2 răspunsuri

diana
(18:46, 04.04.2012) a raspuns:

nu! daca ai optat pentru un an si te intorci inainte de a face copilul 1 an primesti 5 mil pana la varsta de 2 ani!
ART. 7
(1) Persoanele care în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru
creşterea copilului şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) obţin venituri supuse
impozitului prevăzute la art. 3, înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, au dreptul la
un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 500 lei pentru perioada rămasă până la împlinirea de
către copil a vârstei de 2 ani.
la art. 2 alin. (1) lit. a) scrie asa: a) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an, precum şi de o indemnizaţie
lunară;
deci trebuie sa optezi pentru 1 an pentru a primi stimulentul de insertie, nu pentru 2 ani!

Bianca
(12:30, 13.02.2012) a raspuns:

Daca ai optat pentru un an nu primesti nimic. Daca ai fi optat pentru doi ani si te-ai fi intors la munca mai devreme, atunci primeai suplimentul de insertie.

Raspunde si tu

Va rugam sa completati campurile necesare.

    Tu ce ai raspunde?

    pana la ce varsta se depune dosarul pentru alocatie?

    voinea elisabeta - 17.05.2013
    am nascut in grecia si nu am beneficiat de alocatie pentru baietelul de 9 luni...
    Probleme in familie
    in acest moment exista
    0 raspunsuri
    RASPUNDE
    Va rugam sa completati campurile necesare.
      Probleme in familie
      in acest moment exista
      0 raspunsuri
      RASPUNDE
      Va rugam sa completati campurile necesare.
        Probleme in familie
        in acest moment exista
        0 raspunsuri
        RASPUNDE
        Va rugam sa completati campurile necesare.

          daca tatal nepoticai mele care sta cu mine (bunica) lucreaza in norvegia cu contract poate lua alocatie de acolo?

          petra - 22.07.2013
          fiul meu lucreaza cu contract de munca in norvegia,as vrea sa stiu daca poate...
          Probleme in familie
          in acest moment exista
          1 raspuns
          RASPUNDE
          Va rugam sa completati campurile necesare.
            © 2019 Qbebe