Cred ca va dura mai mult acum ca a trecut si atat de mult timp Veti merge la Starea Civila si veti duce: actul dvs. de identitate in original si copie; certificatul de nastere suedez, cu apostila de la Haga (se apostileaza la Tribunalul Superior de Justitie al provinciei in care s-a nascut copilul - in original si copie Certificatul va trebui tradus in limba romana la un traducator autorizati autentificat de notar. - copiile certificatelor dvs. de nastere - copia cartilor de identitate - chitanta unei taxe de transcriere care de regula se plateste acolo, la Starea Civila. Veti da o declaratie din care sa rezulte domiciliul copilului dupa transcrierea certificatului si faptul ca nu ati mai solicitat inscrierea lui in registrele de stare civila romanesti. E posibil sa platiti si o amenda pentru ca aveati obligatia de a inscrie nasterea copilului termen de 6 luni de la nastere. cred ca dureaza in jur de 3 saptamani sa va elibereze certificatul.