1 răspuns
Buna!
Diversificarea se incepe pe la 4 sau 6 luni depinde cum iti recomanda doctora eu am inceput la 6 luni nici-un bebelus nu vrea sa manance altceva la inceput pentru ca nu cunoaste gustu eu am inceput de la 5 luni cu sucul de fructe adica mar.portocala si morcov cate 30 ml 3 zile din fiecare nu o sa vrea binenteles dar il incerci il lasi sa-i fie fomica rau si il dai cu biberonu daca nu-l vrea ii dai cu lingurita important este sa inghita cate o lingurita sau doua pana se obisnueste cu gustu dar nu fortat dupaia ii amesteci fructele si ii faci suc si ii dai tot 3 zile si dupaia ii pui si pulpa si ii dai cu lingurita de la 6 luni am inceput cu cerealele care se dau mai spre seara deobicei le mananca pt ca sunt bune si cam tuturor bebelusilor le plac ce-l putin al meu le-a mancat imediat a facut mutre la prima lingurita pana a simtit gustu eu ca sa nu scoata afara sau sa vomite ii dadeam cate putin in lingurita si ii bagam suzetica si imediat le inghitea pana se obisnueste si asa l-am invatat sa manance tot ce-i dau pana acu la inceput primele 2 sau 3 zile ii bagam suzetica si acu nu am treaba papa si ciorbica si iaurtel cu biscuite si branzica cu banana cereale seara deabia le asteapta dar sa nu-i dai mai mult de un aliment nou in 3 zile pentru ca trb sa se acomodeze cu el si deabia dupa incercam si altceva si nu este nici-o problema ca-l alaptezi nu trb sa scoti alaptatu este necesar probabil acu il alaptezi foarte des deoarece nu mananca altceva dar cand o sa inceapa sa pape o sa vezi ca lapte o sa vrea mai putin dar trb neaparat dat noi avem 7 luni si suntem tare cumintei si papam speram sa reusiti si voi si sa va fie de folos sfaturile o zi frumoasa.
Tu ce ai răspunde?
Menstruatie
- 0 raspunsuri
- raspunde
Pe 26 februarie mi sa terminat ultima menstruație,am grețuri și voma,uneori...
- 0 raspunsuri
- raspunde
- 0 raspunsuri
- raspunde
Sunt in ziua 40 zi nu a venit CM! Am făcut test si a ieșit negativ! Exista...
- 0 raspunsuri
- raspunde