Intreabă
Răspunde

Vezi intrebări care nu au primit încă răspuns. Și tu poți ajuta!

vezi intrebările
Descoperă

Vezi intrebările care au primt deja raspuns.

vezi întrebările

buna sunt insarcinata si am aproximativ 3 saptamani dar am durerii as zice ca ma balonez cam des si nu stiu daca e normal asa ceva va rog sa-mi raspundeti

întreabă cristina
18:50, 17.03.2011

1 răspuns

Carmen
(22:20, 17.03.2011)

Balonarea in sarcina afecteaza aproape toate femeile insarcinate. Balonarea in sarcina este cauzata de hormonul progesterone. Hormonul progesterone este esential pentru o sarcina sanatoasa, dar el este cel care cauzeaza balonare. Motivul este ca respectivul hormon face ca tesutul muscular al corpului tau (inclusiv cel gastrointestinal, sa se relaxeze). Acest lucru face ca digestia sa fie mai inceata, dand mai mult timp nutrientilor din mancare sa intre in fluxul de sange si sa ajunga la bebelus. Vestea proasta este ca metabolismul mai incet poate cauza balonarea. Daca discomfortul persista sau creste in intensitate este cazul sa consulti si un medic. Oricum controlul periodic este obligatoriu in timpul sarcinii.

Raspunde si tu
Va rugam sa completati campurile necesare.

    Tu ce ai răspunde?

    Medici ginecologi Întîrzierea menstruație Mădălina | 20.04.2020

    Pe 26 februarie mi sa terminat ultima menstruație,am grețuri și voma,uneori...

    Teste de sarcina Test negativ ,Lipsa CM la ziua 40!Este posibilă o sarcina? Mati | 16.04.2020

    Sunt in ziua 40 zi nu a venit CM! Am făcut test si a ieșit negativ! Exista...

    © 2026 Qbebe