Intreabă
Răspunde

Vezi intrebări care nu au primit încă răspuns. Și tu poți ajuta!

vezi intrebările
Descoperă

Vezi intrebările care au primt deja raspuns.

vezi întrebările

Este riscul sa mai am parte de o sarcina ectopica dupa ce am trecut o data prin asta?

întreabă Ana
15:17, 01.03.2011

4 răspunsuri

ANCUTA
(07:21, 25.05.2011)

Riscul de aparitie a unei noi sarcini extrauterine este de 50 %, dar trebuie sa gandesti pozitiv. Am avut parte de 1 sarcina extrauterina, am fost chiar operata nu s-a mai putut face nimic medicamentos. La jumatate de an de la operatie am ramas din nou insarcinata si surpriza.........sarcina gemelara. In ian, anul acesta, am nascut 2 baietei cu o singura trompa. Asa ca nu gandi negativ. D-zeu ajuta pe toata lumea.

florin
(09:25, 12.05.2011)

da , din pacate este posibil sa mai apara aceasta problema. care sunt sansele ca o viitoare sarcina sa fie normala sau ectopica nimeni nu cred ca poate spune. acum chiar daca anterioara sarcina a fost ectopica din pacate, cred ca tu ai depistat acest lucru la timp prin metodele echografice obisnuite si nu ai avut probleme. adica ea nu s-a dezvoltat neobservata intr-un loc nepermis. pt ca daca a facut acest , din pacate la ora aceasta ai aflat ce inseamna miomectomia. sper ca nu. nu trebuie sa te demoralizezi. incearca sa o iei de la capat. niciodata nu este tirziu. dar aceste sarcini si viabilitatea lor trebuiesc observate atent incepind cu a 5-a saptamina de sarcina in scopul determinarii pozitionarii corecte. daca o sa te afli permanent sub abservatia unui medic specialist totul va fi k. eventual mai scrie aici .

Louise Tanase - Redactor Qbebe
(12:34, 23.03.2011)

Draga Ana, din pacate nimeni nu te poate asigura 100% ca vei mai avea sau nu o sarcina ectopica. Statisticile spun insa ca frecventa repetarii este destul de mare. Cel mai bine este sa mergi la medicul ginecolog pentru consult si analize si sa incerci sa descoperi cauza aparitiei sarcinii ectopice. Mare atentie la bolile cu transmitere sexuala si la bolile inflamatorii pelvine (gen anexita) - constituie cele mai frecvente cauze ale aparitiei sarcinii ectopice. Multa sanatate!

Louise Tanase - Redactor Qbebe
(11:51, 23.03.2011)

Draga Ana, din pacate nimeni nu te poate asigura 100% ca vei mai avea sau nu o sarcina ectopica. Statisticile spun insa ca frecventa repetarii este destul de mare. Cel mai bine este sa mergi la medicul ginecolog pentru consult si analize si sa incerci sa descoperi cauza aparitiei sarcinii ectopice. Mare atentie la bolile cu transmitere sexuala si la bolile inflamatorii pelvine (gen anexita) - constituie cele mai frecvente cauze ale aparitiei sarcinii ectopice. Multa sanatate!

Raspunde si tu
Va rugam sa completati campurile necesare.

    Tu ce ai răspunde?

    Probleme in sarcina o posibila megavezicula a fatului,este o problema grava? ana-maria | 09.07.2013

    Probleme in sarcina am scurgeri maronii din sapt 6-8 de sarcina care persista? Ardeiu Marcela | 06.05.2013

    am fost la medic, initial am avot o sangerare care s-a oprit la tratament cu...

    © 2026 Qbebe