O mamă este acuzată că-și abuzează intim copilul de 2 ani pentru că fac baie împreună

O mamă este acuzată că-și abuzează intim copilul de 2 ani pentru că fac baie împreună
Andreea Guica - Redactor

Pentru multe mame, baia alături de copilul lor e ceva normal, natural, având în vedere că relația mamă-copil e una atât de intimă. Totuși, nu multe persoane gândesc astfel. Această mămică a fost acuzată de prietena ei că își abuzează intim copilul de 2 ani, pentru că face baie alături de el. 

I-am povestit prietenei mele că fiului meu de 2 ani nu-i place să facă duș, în schimb, preferă baia în cadă. Pentru a face timpul la băiță mai plăcut, mă bag și eu în cadă cu el. Ne jucăm împreună și pentru mine e și o modalitate de a câștiga timp, pentru că nu trebuie să mai pregătesc baia a doua oară”, precizează mămica, potrivit cafemom.com.

Răspunsul prietenei sale nu a fost pe măsura așteptărilor, ba dimpotrivă. 

„S-a uitat la mine cu o privire plină de dezgust. Mi-a spus că e foarte nepotrivit ce fac și că îmi abuzez intim și emoțional copilul. Bineînțeles că eu nu am fost de acord cu ce a spus și am început să ne certăm. După aceea, i-am povestit unei alte prietene ce s-a întâmplat, iar aceasta mi-a spus că îi înțelege celeilalte prietene perspectiva și poate ar trebui să nu mai fac baie împreună cu fiul meu”, mai povestește ea.

mama si copilul la baie

Femeia s-a gândit să apeleze la forumul Reddit, pentru a primi și perspectiva altor persoane.

Sunt confuză. Chiar îmi abuzez fiul?”, întreabă, la final.

Persoanele care au comentat la postare au asigurat-o că nu e vorba de nici un fel de abuz, ci de un comportament absolut normal, având în vedere vârsta copilului.

„Nu îți abuzezi copilul! Prietenele tale au pus relația cu copilul într-un context sexual, nu tu!”, a scris un internaut.

Are doar doi ani, nu văd nimic în neregulă. Dacă era mai mare, atunci puteam să fiu de acord”, a mai punctat altcineva.

După câteva zile, mămica băiețelului a făcut o altă postare în care le-a mulțumit internauților. „M-ați liniștit, începusem să-mi fac griji că fac ceva greșit. Nu aș face niciodată ceva care i-ar face rău copilului meu. Și bineînțeles că nu plănuiesc să fac baie alături de el când va fi mai mare”, a scris ea.

Crezi că mama are un comportament nepotrivit? Sau, mai degrabă, prietenele ei au o gândire nepotrivită?

Surse foto: www.istockphoto.com 

Surse articol: cafemom.com reddit.com 

Noutăți de la Qbebe

Înscrie-te la newsletter-ul Qbebe și primești ultimele noutăți.

Vă rugăm să completați câmpurile necesare.

    © 2026 Qbebe