Sfaturi de parenting de la o mamă de 6 adolescenți: „A fi prezent în fiecare moment al vieții lor este cel mai bun sfat de parenting”

Sfaturi de parenting de la o mamă de 6 adolescenți: „A fi prezent în fiecare moment al vieții lor este cel mai bun sfat de parenting”
Andreea Guica - Redactor

Nu e întotdeauna ușor să fii părinte de adolescent, dar asta nu înseamnă că nu e extrem de frumos. Care este cel mai prețios sfat pe care îl poate da o mamă care are acasă 6 copii adolescenți? Fii acolo pentru ei, fii prezent în fiecare moment al vieții lor, bun sau rău. 

Această mamă are 6 copii adolescenți, cu vârste cuprinse între 14 și 17 ani. Soțul său are doi băieți din prima căsnicie, iar ea are 4 fete, tot din prima căsnicie. 

E destul de greu să fii mama a 6 adolescenți, dar am găsit soluția cea mai bună pentru toată familia. Să fiu prezentă în momentele din viața lor, cele bune și cele rele. Fără să încerc să intervin în vreun fel”, mărturisește mama, potrivit Insider.

Potrivit acestei abordări, copilul devine mai rezilient în fața stresului atunci când părintele nu îi sare mereu în ajutor, sau atunci când nu încearcă să schimbe ceea ce simte copilul său. 

mama isi imbratiseaza fiica

„Sunt aici pentru tine, indiferent cum ai nevoie de mine” - asta le spune mama celor 6 copii ai săi, în momentele bune și mai puțin bune.

Pentru a ajunge să aplic cu succes această metodă de parenting, a fost nevoie să lucrez mult cu mine. A trebui să-mi depășesc traumele din familie și durerea pe care am simțit-o de-a lungul timpului, când eram copil. Am învățat să-mi reglez sistemul nervos atunci când mă simt stresată sau anxioasă, tocmai pentru că nu vreau micuții mei să preia de la mine aceste stări.

De asemenea, încerc să dorm suficient și să mă hrănesc corespunzător. Per total, încerc să fiu un om echilibrat, pentru că doar în felul acesta le pot oferi siguranță copiilor mei. Ca să pot fi alături de ei, prezentă, trebuie să fiu prezentă și în viața mea”, a mai spus femeia.

După ce una din fiicele mele a ieșit dintr-o operație grea, la vârsta de 14 ani, m-am întins lângă ea și am ținut-o de mână. Nu i-am spus că va fi bine, pentru că nu știam că va fi așa. Dar măcar eram împreună. Și asta e tot ce contează”, a încheiat.

Tu cum le arăți copiilor tăi că ești alături de ei? 

Surse foto: www.pexels.com 

Surse articol: insider.com

Noutăți de la Qbebe

Înscrie-te la newsletter-ul Qbebe și primești ultimele noutăți.

Vă rugăm să completați câmpurile necesare.

    © 2026 Qbebe