O femeie cu transplant de uter a născut un copil perfect sănătos

O femeie cu transplant de uter a născut un copil perfect sănătos
Bianca Geica - Redactor Senior

Premieră medicală în Franța! O femeie cu transplant de uter a născut un copil perfect sănătos, pe 12 februarie, după 33 de săptămâni de sarcină, potrivit France24

O femeie din Franța a născut în urma unui transplant de uter

Potrivit reprezentanților spitalului Foch din Suresnes, Franța, femeia a adus pe lume o fetiță și ambele sunt bine, în afară oricărui pericol. Deborah este numele proaspetei mămici, în vârstă de 36 de ani, care în 2019 a suferit primul transplant de uter realizat în Franța. Uterul a aparținut mamei sale, care atunci avea 57 de ani.

bebelus care isi tine mama de deget

Fotografie creată de Wayne Evans, de la Pexels

Deborah s-a născut fără uter, suferind de sindromul Rokitansky, o boală congenitală rară, care afectează o femeie din 5.000. Nu este o afecțiune care pune în pericol viața, însă poate afecta calitatea vieții, mai ales în cazul femeilor care vor să conceapă un copil.

Transplantul de uter reprezintă o speranța pentru femeile care s-au născut fără uter sau care, din diverse motive, au fost nevoite să își îndepărteze chirurgical uterul.

Citește și: 10 recorduri incredibile deținute de mame

Bebelușul din Franța nu este primul din lume care s-a născut după un transplant de uter. Prima naștere de acest gen a avut loc în 2014, când o femeie din Suedia a născut după ce a suportat, în 2013, o astfel de intervenție. Bebelușul a venit pe lume prematur, după o sarcina de 31 de săptămâni, având o greutate de 1,7 kg la naștere.

  • Surse: france24.com, ndtv.com, digi24.ro
  • Sursă foto principală: Pexels

Surse foto: Pexels

Noutăți de la Qbebe

Înscrie-te la newsletter-ul Qbebe și primești ultimele noutăți.

Vă rugăm să completați câmpurile necesare.

    © 2026 Qbebe