Incidentul a avut loc duminică după-amiază, iar, pe măsură ce apar noi informații, cazul devine tot mai tulburător. Martorii vorbesc despre o posibilă crimă, iar anchetatorii încearcă să stabilească exact ce s-a întâmplat în acele momente fatale. Între timp, detaliile despre familia copilului și despre comportamentul mamei ridică numeroase semne de întrebare și amplifică dramatismul situației.
Martorii vorbesc despre un posibil gest extrem: „Se auzeau mereu scandaluri”
Potrivit celor care locuiesc în apropiere, în apartamentul în care s-a produs tragedia existau frecvent tensiuni. Vecinii spun că au auzit în repetate rânduri țipete și scandaluri, ceea ce i-ar fi făcut să creadă că în familie existau probleme serioase.
Un copil de 5 ani a murit după ce a căzut de la etajul 9 al unui bloc din București
Mai mult decât atât, unii martori susțin că femeia, mama copilului, ar fi avut un comportament neobișnuit în ultima perioadă. Aceasta ar fi postat pe rețelele de socializare imagini considerate bizare, în care apărea în ipostaze neobișnuite, însoțite de texte greu de înțeles.
În ziua tragediei, mai mulți martori oculari afirmă că băiețelul ar fi fost împins de la balcon. Deși aceste declarații nu sunt confirmate oficial, ele sunt luate în calcul de anchetatori, care încearcă să stabilească dacă a fost vorba despre un accident sau despre un gest intenționat.
„Mama ar fi aruncat copilul. Nu părea un om afectat de moartea copilului, asta mă durea când mă uitam la ea. Părea așa într-o lume a ei”, a declarat un vecin.
Un alt detaliu care ridică semne de întrebare este faptul că, potrivit unor surse, cu doar câteva zile înainte de tragedie, femeia ar fi fost văzută într-o situație similară pe balcon, încercând să îl pună pe copil într-o poziție periculoasă. De asemenea, un mesaj postat pe rețelele sociale ar fi atras atenția apropiaților, sugerând o stare emoțională extrem de fragilă: „Îmi îngrop mama cu copilul meu.”
Probleme psihice și ipoteze tulburătoare: ce spun specialiștii
Potrivit celor din jur, starea psihică a mamei s-ar fi deteriorat vizibil după pierderea bunicii copilului, survenită cu aproximativ o lună înainte. Apropiații spun că, de atunci, comportamentul femeii ar fi devenit din ce în ce mai instabil.

În prezent, femeia, în vârstă de 49 de ani, este internată la Spitalul de Psihiatrie Obregia și nu a putut fi audiată până acum din cauza stării în care se află. Ancheta este în plină desfășurare, iar apartamentul în care s-a produs tragedia a fost sigilat.
Criminologii atrag atenția că astfel de gesturi, aparent de neînțeles, pot avea la bază tulburări psihice severe. În lipsa unei evaluări complete, nu se poate trage încă o concluzie clară, însă ancheta ia în calcul toate ipotezele.
De asemenea, specialiștii în parenting subliniază că anumite afecțiuni, precum depresia postpartum netratată, pot evolua în forme grave, cum ar fi psihoza postnatală, în care realitatea este percepută distorsionat. În astfel de situații, o mamă poate ajunge să creadă că acționează în interesul copilului, chiar dacă gesturile sunt extrem de periculoase.
„Atunci când nu este tratată, depresia postnatală poate să devină o psihoză postnatală, iar mama poate să aibă niște halucinații teribile, în care să i se pară că singura modalitate de a-și proteja copilul este să îl omoare”, a declarat Ana Măița, președintele asociației „Mame pentru mame”.
Anchetatorii continuă să audieze martori și să adune probe pentru a stabili exact ce s-a întâmplat în acea zi și dacă există responsabilități penale.
Cazul din Băneasa rămâne unul dintre cele mai tulburătoare din ultima perioadă, iar comunitatea este profund marcată de pierderea copilului. Rămâne de văzut ce vor stabili anchetatorii și dacă adevărul va putea aduce măcar o parte din liniștea celor afectați de această tragedie.
Surse foto: facebook.com, facebook.com
Surse articol: facebook.com, stirileprotv.ro, adevarul.ro