O mamă și-a călcat cu mașina, din greșeală, fetița de doar 7 ani. Copila se află în stare gravă la spital

O mamă și-a călcat cu mașina, din greșeală, fetița de doar 7 ani. Copila se află în stare gravă la spital
Andreea Guica - Redactor

O fetiță în vârstă de 7 ani din Dărmănești, județul Argeș a fost lovită cu mașina, din greșeală, de către mama ei. Femeia își parca vehiculul în curtea casei și nu a văzut-o pe micuță, așa că a trecut cu roțile peste trupul ei. Ea se află în stare gravă la un spital din București, unde a fost transferată cu elicopterul. 

Tragicul accident a avut loc marți după-amiază, în localitatea Dărmănești, județul Argeș, anunță Digi24.

Femeia se întorcea de la serviciu și tocmai intra cu mașina în curte, pentru a o parca. Din nefericire, nu a observat-o pe fiica ei care se afla în drum și a trecut peste trupul ei. Mama a apelat 112 și în scurt timp a ajuns la locație poliția, împreună cu două echipaje SMURD, care au început să o resusciteze pe fetiță. 

echipaj de ambulanta

La sosirea echipajului de pompieri, victima fusese extrasă de către mama acesteia. Fetiţa se afla în stop cardiorespirator, colegii mei începând manevrele de resuscitare”, a precizat Cătălin Cristescu, ISU Argeş.

Au resuscitat-o zeci de minute, apoi au transportat-o la Spitalul de Pediatrie din Pitești conștientă, dar intubată și într-o stare foarte gravă. Copila a fost apoi transportată cu elicopterul  la un spital din Capitală, aflându-se tot într-o stare critică. 

Mama este anchetată și urmează a se stabili care sunt acuzațiile și pedeapsa (dacă va exista) care i se vor aduce.

„În cauză, va fi întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, iar cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care evenimentul s-a produs", au transmis reprezentanții IPJ Argeș.

A intrat mama sa în cu maşina şi fetiţa i-a deschis poarta. Şi probabil zic unii oameni de pe aici, că a trecut prin faţă şi mama sa nu a văzut-o şi a luat-o cu maşina pe piept”, a declarat un martor care ar fi văzut scena, potrivit stirilekanald.ro.

Surse foto: istockphoto

Surse articol: digi24.ro epitesti.ro stirilekanald.ro

Noutăți de la Qbebe

Înscrie-te la newsletter-ul Qbebe și primești ultimele noutăți.

Vă rugăm să completați câmpurile necesare.

    © 2026 Qbebe