O mamă a descoperit secretul pentru o relație bună cu copilul ei de 8 ani

O mamă a descoperit secretul pentru o relație bună cu copilul ei de 8 ani
Andreea Guica - Redactor

O mamă de peste hotare povestește despre relația cu băiețelul ei de 8 ani. De la un timp, micuțul a început să se răzvrătească și în plus, nu-i mai arată mamei aceeași afecțiune ca odinioară. „Lumea crede că fiul meu nu mă respectă, dar nu e chiar așa. Îl las să mă tachineze, știu că mă iubește”.

Eu și fiul meu avem o relație minunată, chiar dacă din exterior se vede altfel”, povestește mămica, potrivit scarymommy.com.

Se pare că de la un timp, băiețelul îi spune că este prea mare pentru pupici sau îmbrățișări, așa că se comportă mai „rebel”. 

Când îmi iau băieții de la școală, fiul meu de 6 ani mă îmbrățișează strâns. În schimb, fiul meu cel mare refuză orice apropiere, deschide ușa și se trântește pe bancheta din spate. Îl întreb „nu-mi dai nici măcar o mică îmbrățișare?” - întrebare la care mereu răspunde „Nu”. Dar nu mă supăr. Tachinarea a devenit limbajul iubirii dintre noi”, mai spune.

mama cu baiatul in natura

Băiețelul știe că mama sa înțelege ce se află în spatele acestuii comportament, așa că uneori își permite să facă și glume pe seama asta. 

Într-o seară, după ce l-am învelit, a scos capul de sub plapumă și mi-a șoptit ”Mami, te iu…”, iar eu m-am uitat cu ochi mari și mirați la el. Apoi a rostit „Iubesc weekend-urile”. Nu am putut să nu râd. Am rămas impresionată că a făcut o glumă atât de simpatică. Până la urmă a început și el să râdă”, își amintește.

E drept că mămica are un stil de parenting mai…neconvențional. Însă atât timp cât toată lumea e fericită, asta nu pare să fie o problemă. 

Oamenii spun că un părinte și un copil nu ar trebui să fie prieteni, dar eu pot să spun că într-un fel suntem și prieteni. Bineînțeles, în primul rând suntem mamă și fiu. Fiul meu mă respectă, chiar dacă îi permit să facă anumite glumițe. Am grijă să nu întreacă anumite limite și am grijă să îl ghidez în a avea un comportament frumos”, a mai spus mama, la final.

Tu ce părere ai despre abordarea convențională a acestei mămici? Ai proceda și tu la fel ca ea?

Surse foto: www.pexels.com 

Surse articol: scarymommy.com

Noutăți de la Qbebe

Înscrie-te la newsletter-ul Qbebe și primești ultimele noutăți.

Vă rugăm să completați câmpurile necesare.

    Alte articole care te-ar putea interesa
    © 2026 Qbebe