Intreabă
Răspunde

Vezi intrebări care nu au primit încă răspuns. Și tu poți ajuta!

vezi intrebările
Descoperă

Vezi intrebările care au primt deja raspuns.

vezi întrebările

Firma la care am lucrat mi-a dat salariu in loc de incemnizatie in concediu prenatal si corectia a facut-o dupa ce am nascut. Din aceasta cauza indemnizatie pt 2 ani este mai mica. Ce mai pot face?

întreabă Floriana
17:22, 27.07.2011

Buna ziua, sunt mama unui baietel de 2 ani si am nevoie de un sfat pentru urmatoarea situatie: firma la care am lucrat mi-a dat mai putini bani in concediu prenatal (mi-a dat salariul fara a tine cont ca de fapt pentru prenatal trebuia sa calculeze 85% din media veniturilor pe 8 luni etc). I-am anuntat acest lucru inainte sa nasc ca sa aiba timp sa corecteze si sa intre si diferenta de suma la calculul indemnnizatiei pentru 2 ani. Dupa multe insistente mi-au dat diferenta de bani la o luna dupa ce am nascut. Asta inseamna ca suma respectiva nu a intrat la calculul indemnizatiei pentru 2 ani si astfel am primit o indemnizatie mai mica din cauza greselii celor de la firma. Am avut un salariu mare, deci daca primeam suma corecta pentru concediu prenatal atunci si indemnizatia ar fi crescut. Doresc sa imi recuperez banii pierduti de la firma unde am lucrat, cu alte cuvinte sa ma despagubeasca pentru greseala facuta. Cum ar trebui sa procedez? Multumesc mult.

1 răspuns

Florina
(14:28, 16.02.2012)

Din cate stiu, indemnizatia se acorda in timpul celor doi ani de concediu pentru cresterea copilului, nu si in concediul prenatal. Esti sigura ca informatiile pe care le ai sunt corecte?

Raspunde si tu
Va rugam sa completati campurile necesare.

    Tu ce ai răspunde?

    Cariera somajul dupa ccc geaninutza | 30.07.2013

    buna ziua.bebe face 2ani p 5septembrie.eu am fost angajata la patron iar dupa ce...

    Cariera concediu crestere copil - somaj F.B. | 18.04.2013

    Buna ziua! Am lucrat cu A.I., neplatind asigurarea pentru somaj. Dupa nasterea...

    © 2026 Qbebe