Manute Creative
SOiL Aromoterapie autentică
Ai grija de burtica micutului tau

Intreaba

Raspunde

Vezi intrebari care nu au primit inca raspuns. Si tu poti ajuta!

vezi intrebarile

Descopera

Vezi intrebarile care au primt deja raspuns.

vezi intrebarile

Cauta

in conditiile in care am optat pentru un concediu de 1 an pentru cresterea copilului, la intoarcerea la munca pot beneficia de program redus? si daca da, in ce conditii? multumesc.

Intreaba
OPRISAN MARIA
| 16:59, 01.02.2013 2 răspunsuri

eliza
(23:42, 06.02.2013) a raspuns:

Stiu ca era o lege care tinea de alaptat, erau doua pauze pentru alaptare de câte o ora fiecare, pâna la implinirea vârstei de un an a copilului. Din pacate nu cred ca este valabila si peste varsta de 1 an. Dar poti intreba un avocat
Este vorba de OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locul e munca. Angajatorul nu poate refuza acest drept, daca salariata anunta in scris si inmaneaza o dovada medicala privind starea ei fiziologica.
Extras din OUG 96/2003
Art. 2
in sensul prevederilor prezentei ordonante de urgenta, termenii ÅŸi expresiile de mai jos sunt definite dupa cum urmeaza:
.................
e)salariata care alapteaza este femeia care, la reluarea activitatii dupa efectuarea concediului de lauzie, işi alapteaza copilul şi anunta angajatorul in scris cu privire la inceputul şi sfârşitul prezumat al perioadei de alaptare, anexând documente medicale eliberate de medicul de familie in acest sens;
Art. 17
(1)Angajatorii sunt obligati sa acorde salariatelor care alapteaza, in cursul programului de lucru, doua pauze pentru alaptare de câte o ora fiecare, pâna la implinirea vârstei de un an a copilului. in aceste pauze se include şi timpul necesar deplasarii dus-intors de la locul in care se gaseşte copilul.
(2)La cererea mamei, pauzele pentru alaptare vor fi inlocuite cu reducerea duratei normale a timpului sau de munca cu doua ore zilnic.
(3)Pauzele ÅŸi reducerea duratei normale a timpului de munca, acordate pentru alaptare, se includ in timpul de munca ÅŸi nu diminueaza veniturile salariale ÅŸi sunt suportate integral din fondul de salarii al angajatorului.
(4)in cazul in care angajatorul asigura in cadrul unitatii incaperi speciale pentru alaptat, acestea vor indeplini conditiile de igiena corespunzatoare normelor sanitare in vigoare.

mary
(22:47, 03.02.2013) a raspuns:

cred ca se poate.
trebuie sa vorbesti si cu seful tau daca se poate
normal vei beneficia de stimulentul de insertie

Raspunde si tu

Va rugam sa completati campurile necesare.

    Tu ce ai raspunde?

    Cariera
    in acest moment exista
    0 raspunsuri
    RASPUNDE
    Va rugam sa completati campurile necesare.

      somajul dupa ccc

      geaninutza - 30.07.2013
      buna ziua.bebe face 2ani p 5septembrie.eu am fost angajata la patron iar dupa ce...
      Cariera
      in acest moment exista
      0 raspunsuri
      RASPUNDE
      Va rugam sa completati campurile necesare.

        concediu crestere copil - somaj

        F.B. - 18.04.2013
        Buna ziua! Am lucrat cu A.I., neplatind asigurarea pentru somaj. Dupa nasterea...
        Cariera
        in acest moment exista
        0 raspunsuri
        RASPUNDE
        Va rugam sa completati campurile necesare.
          Cariera
          in acest moment exista
          0 raspunsuri
          RASPUNDE
          Va rugam sa completati campurile necesare.
            © 2021 Qbebe