Intreabă
Răspunde

Vezi intrebări care nu au primit încă răspuns. Și tu poți ajuta!

vezi intrebările
Descoperă

Vezi intrebările care au primt deja raspuns.

vezi întrebările

Intoarcerea din CCC

întreabă Mioara
13:47, 11.03.2013

Buna ziua!
Pe 5 iunie bebelusul meu impineste 1 an si trebuie sa merg la munca cu o luna mai devreme din cauza legii prin care tatal sta o luna acasa(exista vreo sansa sa stau tot eu acasa si sa fiu platita?).Eu inca alaptez. Pana la ce varsta a copiluli pot solicita reducerea programului cu 2 ore pentru alaptat?
Cu cat timp inainte trebuie sa depun actele necesare pentru reinceperea activitatii?
Cat timp primesc suplimentul de insertie tot fi concediata sau mi se poate reduce salariul?
Multumesc !

1 răspuns

Sandra
(00:57, 12.03.2013)

Buna Mioara
In primul rand sanatate pentru cel mic.
Tatal trebuie sa stea o luna acasa.. In caz contrar dreptul de a beneficia de respectiva luna de concediu se pierde.
Reducerea programului de munca cu 2 ore poate fi solicitat pana cand copilul implineste 2 ani. Acest lucru este insa posibil numai daca contractul vostru colectiv de munca prevede aceasta clauza.
in mod normal nu poti fin comncediata cat timp primesti stimulentul de insertie. 6 luni de cand te-ai intors la munca trebuie sa te tina. Exista totusi si cazuri cand poti fi data afara daca firma desfiinteaza postul sau intra in faliment

Raspunde si tu
Va rugam sa completati campurile necesare.

    Tu ce ai răspunde?

    Cariera somajul dupa ccc geaninutza | 30.07.2013

    buna ziua.bebe face 2ani p 5septembrie.eu am fost angajata la patron iar dupa ce...

    Cariera concediu crestere copil - somaj F.B. | 18.04.2013

    Buna ziua! Am lucrat cu A.I., neplatind asigurarea pentru somaj. Dupa nasterea...

    © 2026 Qbebe