Intreabă
Răspunde

Vezi intrebări care nu au primit încă răspuns. Și tu poți ajuta!

vezi intrebările
Descoperă

Vezi intrebările care au primt deja raspuns.

vezi întrebările

nicoleta m.- Vreau sa incep serviciul la 1 an dupa nasterea bebelului(26 iulie 2010). care sunt drepturile mele?

întreabă nicoleta
12:56, 11.05.2011

1 răspuns

Carmen
(20:48, 12.05.2011)

Concediu de crestrea copilului pana la 1 an- indemnizatie cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni - indemnizatia nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3400 lei - au dreptul la concediu fara plata pt cresterea copilului pana la 2 ani - daca revin la servicu mai devreme primesc stimulent de 500 lei lunar pana la implinjirea varstei de 2 ani a copilului - angajatorul nu poate sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu cat mamicile se afla in concediul de crestrea copilului, in perioada in care primesc stimulentul pentru revenirea mai devreme la serviciu si nici in periaoda de 6 luni dupa revenirea definitiva la locul de munca

Raspunde si tu
Va rugam sa completati campurile necesare.

    Tu ce ai răspunde?

    Cariera somajul dupa ccc geaninutza | 30.07.2013

    buna ziua.bebe face 2ani p 5septembrie.eu am fost angajata la patron iar dupa ce...

    Cariera concediu crestere copil - somaj F.B. | 18.04.2013

    Buna ziua! Am lucrat cu A.I., neplatind asigurarea pentru somaj. Dupa nasterea...

    © 2026 Qbebe