Din grija pentru copilul tau

Intreaba

Raspunde

Vezi intrebari care nu au primit inca raspuns. Si tu poti ajuta!

vezi intrebarile

Descopera

Vezi intrebarile care au primt deja raspuns.

vezi intrebarile

Cauta

POT REALIZA VENITURI IMPOZABILE DACA BENEFICIEZ DE INDEMNIZATIA PENTRU CRESTEREA COPILULUI?

Intreaba
Dumitrescu Iuliana
| 13:27, 16.03.2012 2 răspunsuri

Buna ziua . Sunt in concediu de ingrijire copil pana la 2 ani si as vrea sa-mi reiau activitatea la locul de munca unde aveam o colaborare, un contract individual de munca. Problema este ca am auzit ca daca realizez un venit in perioada concediului mi se va sista plata indemnizatiei si anularea concediului. Am gasit un articol, art.16 alin.3, in OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului in care se spune ca plata indemnizatiei pentru cresterea copilului nu se suspenda in situatia in care beneficiarii acestei indemnizatii primesc diverse sume in baza legii, contractului colectiv de munca sau a contractului individual de munca, acordate in perioada concediului pentru cresterea copilului, altele decat cele rezultate din desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu. In acelasi timp la acelasi art.alin.2, lit.i se spune ca plata indemnizatiei se suspenda daca beneficiarul realizeaza venituri supuse impozitului si copilul nu a implinit varsta de un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap. Exista alta lege care sa-mi permita sa mai am un venit pe langa indemnizatie asta ?

Iuliana
(16:12, 16.03.2012) a raspuns:

Multumesc Laura pentru raspunsul prompt. Persoana indreptatita sa-mi dea raspunsul la intrebarea mea, mi-a spus ca nu stie sa existe o astfel de lege si ca nu crede ca are vreo legatura concediul cu mersul pentru 2-3 ore la servici ; sa ma duc linistita.

Laura
(14:51, 16.03.2012) a raspuns:

Nu, nu poti realiza venituri impozabile si in acelasi timp sa primesti indemnizatie. Trebuie sa alegi, nu le poti avea pe amandoua, oricat de comod ar fi.

Raspunde si tu

Va rugam sa completati campurile necesare.

    Tu ce ai raspunde?

    Cariera
    in acest moment exista
    0 raspunsuri
    RASPUNDE
    Va rugam sa completati campurile necesare.

      somajul dupa ccc

      geaninutza - 30.07.2013
      buna ziua.bebe face 2ani p 5septembrie.eu am fost angajata la patron iar dupa ce...
      Cariera
      in acest moment exista
      0 raspunsuri
      RASPUNDE
      Va rugam sa completati campurile necesare.

        concediu crestere copil - somaj

        F.B. - 18.04.2013
        Buna ziua! Am lucrat cu A.I., neplatind asigurarea pentru somaj. Dupa nasterea...
        Cariera
        in acest moment exista
        0 raspunsuri
        RASPUNDE
        Va rugam sa completati campurile necesare.
          Cariera
          in acest moment exista
          0 raspunsuri
          RASPUNDE
          Va rugam sa completati campurile necesare.
            © 2019 Qbebe