Un cuplu vegan și-a înfometat copila de 2 ani. Și-a dat ultima suflare la spital

Un cuplu vegan și-a înfometat copila de 2 ani. Și-a dat ultima suflare la spital
Andreea Guica - Redactor

Un cuplu din Rusia și-ar fi înfometat fiica în vârstă de doi ani și ar fi refuzat să lase medicii să o trateze când aceasta s-a îmbolnăvit. Cei doi erau vegani, iar fetei îi dădeau să mănânce doar alimente crude. Într-un final, micuța a decedat. După tragicul eveniment, cei doi riscă până la 3 ani de închisoare, precum și retragerea definitivă a custodiei celorlalți copii ai lor, în vârstă de 4 și 7 ani. 

Svetlana Zhiteleva și Denis Zhitelev în vârstă de 36, respectiv 35 de ani, din regiunea Krasnoyarsk, Rusia, au dat dovadă de o formă gravă de neglijență față de Maria, mezina lor de 2 ani. Potrivit Observatornews.ro, aceștia i-au interzis fetei să consume carne, pește, ouă și produse lactate și au forțat-o să devină vegană, la fel ca ei.

Aceeași sursă dezvăluie că micuța consuma doar alimente crude, era subnutrită, anemică și suferea de o tulburare de alimentare cronică. În plus, avea întârziere în dezvoltare.

Părinții au „tratat-o” doar cu medicamente alternative (la fel ca și pe frații ei), deoarece nu cred în medicina tradițională, ci în remediile homeopate.

Înainte cu 2 zile ca Maria să se stingă din viață, s-a îmbolnăvit de o răceală, care, din cauza sistemului său imunitar slăbit, a doborât-o. 

Părinții nu au căutat ajutor medical calificat și au tratat singuri copilul", a declarat Comitetul de Investigații Rus. Două zile mai târziu, fetița s-a stins din viață.

doi oameni discuta cu autoritatile

Părinții au incinerat-o și i-au împrăștiat cenușa pe un munte. Svetlana, antrenoare de dans spiritual și yoga, a postat pe o rețea de socializare următoarele: 

Moartea este mama ta. Prin ea renaști. Sexul, nașterea și moartea sunt întotdeauna portaluri către dincolo, către necunoscut”.

Nu în ultimul rând, cei doi nu consideră că și-au neglijat fiica. Mai degrabă, că „așa a fost să fie”.

Suntem părinți adecvați. Ne-am îngrijit și ne-am iubit fiica”, a declarat și tatăl fetei. Cei doi riscă să facă până la 3 ani de închisoare pentru neglijență, dar și să piardă definitiv custodia celorlalți doi copii.

Ancheta este încă în desfășurare. 

Surse foto: istockphoto

Surse articol: observatornews.ro

Noutăți de la Qbebe

Înscrie-te la newsletter-ul Qbebe și primești ultimele noutăți.

Vă rugăm să completați câmpurile necesare.

    Alte articole care te-ar putea interesa
    © 2026 Qbebe