Simptomele diabetului la copii

Simptomele diabetului la copii
Irina Olteanu - Redactor Senior

Desi diabetul este o afectiune relativ comuna, parintii adeseori "supra-diagmosticheaza" copii ca avand aceasta boala. In copilarie, simplul fapt ca bea multa apa sau urineaza in exces nu reprezinta un simptom real de diabet, exceptand situatia cand este insotit de pierderea in greutate sau de alte simptome. Deoarece este dificil de diagnosticat in cazul copiilor si adolescentilor, sa aflam impreuna care sunt exact simptomele diabetului si ce presupun ele.

Sari la

Incidenta diabetului la copii

"Majoritatea copiilor care sufera de diabet nu au niciun alt membru din familie in aceasta situatie" sustina dr. Maureen Clement din Vernon (British Columbia). Diabetul de tip 1 (insulin-dependent) este de obicei diagnosticat in timpul copilariei (intre 10-13 ani), iar parintii nu pot face nimic pentru a-l preveni. Diabetul de tip 2 (non-insulino-dependent) este mult mai des intalnit (90% din cazuri) si apare in general la persoanele mai mari ca varst adecat cele cu tip 1, dar distinctia dintre cele doua, inclusiv in privinta varstei, a devenit neclara in ultima perioada. Astfel, in ultimii 10 de ani s-a observat o sporire a cazurilor de diabet juvenile, fiind identificat pentru prima oara diabet de tip 2 la tineri (copii), in special din cauza tendintei crescute spre obezitate observabila in societate. Din punct de vedere statistic, 17 copii din 100 000 dezvolta diabet in fiecare an

Simptomele diabetului la copii

In cazul diabetului zaharat de tip 1 (sau insulino-dependent), manifestarile si simptomele apar de obicei rapid, intr-o perioada de cateva saptamani;
-sete crescuta si urinare frecventa. Din cauza excesului de zahar care se "blocheaza" in fluxul de sange al simptomele diabetului la copiicopilului, fluidele sunt eliminate din tesuturi conducand la senzatia de sete (unii copii cer sucuri reci, dulci). Rinichii detin un rol cheie in eliminarea excesului de toxine din organism, prin urmare odata cu zaharul se elimina si apa din corp (poliurie). Cu cat este mai ridicat nivelul glicemiei, cu atat copilul urineaza mai des, conducand la deshidratare, prin urmare corpul cere mai multa apa si copilul devine incredibil de insetat (polidipsie). Parintii incearca sa restictioneze nivelul de lichide pentru a reduce frecevnta urinarilor ceea ce nu se recomanda deoarece se va ajunge cu siguranta la deshidratare. Unii copii chiar se trezesc in toiul noptii pentru a urina (nocturie), iar cei mai mici pot uda patul (enurezis).
-foame excesiva (polifagie). Fara suficienta insulina pentru a deplasa zaharul in celulele copilului, muschii si organele ajung epuizate conducand la senzatia de foame.
-pierderea in greutate. In ciuda faptului ca mananca mai mult decat de obicei pentru a scapa de foame, copilul scade in greutate, uneori rapid. Fara energia pe care o ofera zaharul, tesutul muscular si depozitele de grasime se micsoreaza pur si simplu. Pierderea in greutate inexplicabila este primul semn care trebuie remarcat.
-oboseala. Daca celulele copilului sunt private de zahar, acesta poate resimti oboseala sau letargie.
-iritabilitate sau comportament neobisnuit. Copiii cu diabet de tip 1 nediagnosticat pot deveni subit irascibili sau prost dispusi.
-vedere incetosata. Daca glicemia copilului este prea mare, fluidele corporale pot fi extrase de organism din ochiul copilului, afectand abilitatea de a se concetra intr-un punct fix.
-infectie genitala. Fetele cu diabet de tip 1 pot prezenta infectii genitale, iar bebelusii iritatie de scutec cauzata de candida, care nu se amelioreaza nici cu crema de tratament speciala
-un miros fructat al respiratiei. In timpul procesului de metabolizare, organismul descompune grasimea si proteinele pentru a le utiliza ca surse de enrgie, eliminand in acelasi timp un produs potential otravitor, denumit cetone (identic cu cel folosit la acetona pentru indepartarea ojei). Rinichii insa incearca sa le elimine, iar daca nu reuseste, acestea se acumuleaza in sange consucand la dureri de stomac si greata severe. Acumularea cetonelor este denumita cetoacidoza diabetica. Corpul incearca sa le elimine prin expiratie asa ca poate apare mirosul fructat sau anormal al respiratiei copilului, insotit si de o frecventa crescuta a repiratiei (pentru a elimina cat mai multe cetone).

Cetoacidoza diabetica reprezinta o problema serioasa care poate conduce la inconstienta si chiar deces, dar din fericire administrarea de fluide intravenos si insulina pot remedia rapid situatia.

In cazul in care observam la copii mai multe dintre simptomele enuntate anterior, trebuie sa mergem de urgenta la medic, deoarece pe termen lung pot afecta functionarea unor organe (rinichi, ficat). Un test simplu al glicemiei ne poate confirma sau infirma banuielile si putem preveni astfel complicatii mult mai grave. Nu trebuie insa sa uitam ca alimentatia inadecvata reprezinta de asemenea o cauza pentru aparitia diabetului si desi nu este mentionat, obezitatea reprezinta un simptom important care nu trebuie neglijat in cazul diabetului la copii.

Surse:
www.auburn-reporter.com; www.besthealthmag.ca; www.diabetes.co.uk; www.mayoclinic.com; http://pediatrics.about.com; www.netdoctor.co.uk; www.aboutkidshealth.ca

Noutăți de la Qbebe

Înscrie-te la newsletter-ul Qbebe și primești ultimele noutăți.

Vă rugăm să completați câmpurile necesare.

    © 2026 Qbebe