Am ajuns în punctul în care copilul meu îmi gătește cina și e minunat

Am ajuns în punctul în care copilul meu îmi gătește cina și e minunat
Andreea Guica - Redactor

Orice părinte se bucură atunci când copilul devine independent și începe să facă lucruri de unul singur. Este chiar o mândrie! Această mamă povestește despre satisfacția și bucuria pe care le simte atunci când copilul său îi gătește cina. Dacă al tău copil ți-a gătit vreodată, probabil că știi despre ce vorbește!

Seara trecută am mâncat tacos cu creveți pentru prima oară în viața mea și au fost delicioși. Ce mi-a plăcut și mai mult decât mâncarea propriu-zisă, a fost că fiica mea adolescentă i-a gătit”, povestește mama (sursa ScaryMommy).

Se pare că fiica sa lucrează part-time ca ospătar. A „furat” niște meserie de la restaurantul la care lucrează și s-a gândit să-și surprindă familia cu ceva făcut de ea. Ba chiar le-a spus că își dorește să le pregătească cina o dată pe săptămână. Frumos din partea ei, nu-i așa?

Probabil cea mai fericită și mândră este mama. „M-am bucurat mult când ne-a spus că vrea să ajute cu pregătirea cinei. Mă bucur că devine o tânără responsabilă, dar mai ales, mă bucur că am și eu o seară liberă.

După atâția ani în care m-am preocupat mereu să fac mâncare ca să-mi hrănesc copiii, unul din ei mă hrănește pe mine! Este un sentiment minunat”, a mai spus ea.

familia la masa

Se vede treaba că gătitul începe să se transforme într-o adevărată pasiune pentru tânără. Aceasta caută mereu rețete noi cu care să-și surprindă familia. În plus, iubește mâncarea și este mereu în căutare de ceva nou care să-i bucure papilele gustative.

De când era mică a mâncat absolut tot ce i-am dat, inclusiv scoici, calamari și ciuperci”, își amintește mama ei. 

La începutul fiecărei săptămâni, fata îi dă mamei o listă cu ingredientele de care are nevoie pentru a pregăti mâncarea. Deși poate părea ceva banal, această activitate schimbă complet dinamica familiei și ia o greutate de pe umerii mamei.

Nu doar gătește, ci ne face să ne simțim ca la restaurant. Aranjează masa și pune în farfurii, apoi ne invită la masă. Toată experiența este foarte plăcută pentru toată lumea, iar mâncarea este foarte delicioasă.

Săptămâna trecută l-a făcut pe fratele ei să mănânce legume la grătar - ceva ce eu am încercat de când era mic și nu am reușit. Și uite că ea a reușit.

Ne-am format o mică rutină de familie. Ne asigurăm toți că suntem acasă pentru cină, iar după ce mâncăm, mai rămânem la masă să povestim, iar când ne ridicăm de la masa, simt o satisfacție imensă. Ca mamă, nu cred că aș putea să cer mai mult”, încheie.

La tine în familie cine gătește cel mai mult?

Surse foto: www.pexels.com 

Surse articol: scarymommy.com

Noutăți de la Qbebe

Înscrie-te la newsletter-ul Qbebe și primești ultimele noutăți.

Vă rugăm să completați câmpurile necesare.

    © 2026 Qbebe