Am refuzat să am grijă de nepotul meu când cumnata mea a intrat în travaliu
O femeie povestește, pe Reddit, că a refuzat să aibă grijă de nepotul ei când cumnata ei a intrat în travaliu două săptămâni mai devreme. Aceasta a explicat că ea și soțul ei nu au copii și că nu fac niciodată pe bonele și nici nu zăbovesc la întâlniri de familie unde sunt și copii.
Cu toate acestea, fratele ei a întrebat-o dacă ar fi dispusă să aibă grijă de nepotul ei de 5 ani atunci când soția lui va naște. „I-am spus că nu voi face asta. Eu lucrez mult, iar soțul este plecat în afara orașului, în interes de serviciu, deci mi-ar fi fost imposibil să jonglez cu toate aceste sarcini. Aflând toate acestea, au hotărât să angajeze o bonă”, a explicat femeia, pe Reddit.

Cu toate acestea, când cumnata ei a intrat în travaliu, cu două săptămâni înainte de termen, s-au confruntat cu o problemă. Bona pe care o angajaseră se îmbolnăvise de Covid. „Dădaca avea Covid și nu a putut veni să aibă grijă de nepotul meu. M-au implorat să merg să stau cu el, dar am refuzat”, a spus ea. „Soțul meu era plecat din oraș, iar eu aveam de lucru toată săptămâna aceea și nu știam cât va dura. Au spus că este o urgență, la care le-am reamintit că lipsa lor de organizare nu este problema mea. Într-un final, fratele meu și-a lăsat soția la spital și s-a întors să stea cu nepotul meu”, a mai spus femeia.
Aceasta mai povestește că acum fratele ei si soția acestuia sunt extrem de supărați pe ea și că o privesc „ca pe un fel de demon. Ei spun acum că nu voi ajunge niciodată să-mi cunosc nepoata, de parcă asta ar fi ceva rău pentru mine. Nu e ca și cum sunt cea mai amuzantă mătușă din lume. Nu văd de ce ar trebui să fiu babysitter din cauza lipsei de organizare a fratelui meu”, a mai scris femeia, întrebându-i totodată pe internauți dacă nu cumva a greșit fiindcă a refuzat să aibă grijă de nepotul ei cât timp cumnata ei era în travaliu.
Aceștia i-au criticat acțiunile, având în vedere situația. O persoană a comentat: „Nici eu nu am copii așa că pot să înțeleg faptul că nu îți place să stai în preajma lor. Dar lipsa ta de empatie în această situație este dezgustătoare. A fost o urgență”.
„Deci o urgență medicală este acum lipsa de planificare? Să sperăm că familia ta își va aminti asta atunci când te vei îmbolnăvi și vei avea nevoie de ajutorul lor”, a adăugat o altă persoană.
„Ce parte din cuvântul „urgență” nu înțelegi? Înțeleg că nu vrei să fii o dădacă frecventă, dar de data asta nu ai putut să-i ajuți? Sper ca într-o zi să ai nevoie de o mare favoare din partea lor și să fie în stare să te privească în față și să râdă”, a mai scris cineva.
Tu ce părere ai despre felul în care a procedat această femeie?
Surse foto: Freepik
Surse articol: kidspot.com.au