Pentru prietenii care nu-mi mai răspund la mesaje de când am devenit părinte…

Pentru prietenii care nu-mi mai răspund la mesaje de când am devenit părinte…
Andreea Guica - Redactor

Viața unei persoane se schimbă radical atunci când devine părinte, iar asta include și relațiile cu ceilalți. Nu mai ai la fel de mult timp și disponibilitate pentru prietenii tăi, așa cum aveai înainte; iar uneori, schimbarea poate veni și de la cei dragi, nu doar de la tine. Uite ce povestește această proaspătă mămică despre cum s-au schimbat relațiile din viața ei, de când a devenit părinte.

Atunci când viața noastră e liniștită, avem mai mult timp pentru cei dragi, pentru că nu ne împiedică nimeni și nimic să petrecem timp împreună cu ei.

Când am devenit mamă, situația s-a schimbat. Nu mai aveam energia să sun înapoi, nici măcar să răspund la mesaje.  Tot ce voiam era să mă retrag undeva și să citesc o carte, să fiu doar eu cu mine. 

femeie cu telefon in mana

Nu era niciodată despre ei, mereu era despre mine. 

Apoi, când am divorțat, am devenit și mai puțin disponibilă pentru ceilalți. Trebuia să mă gândesc dacă îmi permit în continuare să locuiesc în casa noastră și eram preocupată și de alte lucruri, astfel încât nu voiam sa mă întrebe nimeni ce fac sau dacă sunt mai bine azi decât eram ieri.

Așa că, acum înțeleg de ce câteodată prietenii mei nu-mi răspundeau imediat la mesaje, sau de ce nu o fac în continuare.

La fel ca și în cazul meu, nu e nimic personal. Pu și simplu trebuie să respecți nevoia de spațiu a oamenilor. Nu putem fi mereu disponibili pentru ceilalți. Câteodată simțim nevoia să stăm mai mult cu noi și să punem notificările pe pauză. Nimic mai normal.

De exemplu, cea mai bună prietenă a mea se chinuie să aibă grijă de mama ei bolnavă, în timp ce o educă pe fiica ei acasă. Cu siguranță are nevoie de fiecare picătură de energie pe care o găsește și nu-și permite să o risipească.

Așa că înțeleg de ce nu mi-a răspuns de câteva săptămâni. Știu că atunci când va avea mai mult timp, mă va căuta. Până atunci, îi voi da un mesaj săptămânal ca să știe că sunt lângă ea și că îi trimit gânduri bune. 

Câteodată, să fii un prieten bun înseamnă să-i lași spațiu celeilalte persoane”.

Rezonezi și tu cu ceea ce spune mămica? 

Surse foto: www.pexels.com 

Surse articol: scarymommy.com

Noutăți de la Qbebe

Înscrie-te la newsletter-ul Qbebe și primești ultimele noutăți.

Vă rugăm să completați câmpurile necesare.

    © 2026 Qbebe