Sandvișul, un lux pentru anumiți elevi: „Pachețel, mai pe sărăcie. Care nu au, se cunosc după față, sunt triști”

Sandvișul, un lux pentru anumiți elevi: „Pachețel, mai pe sărăcie. Care nu au, se cunosc după față, sunt triști”
Andreea Guica - Redactor

Masa caldă în școli rămâne doar un vis pentru mulți copii din România. Doar 450 de școli din țară beneficiază de acest program, iar în celelalte școli, elevii se descurcă cum pot. În unele cazuri, nu își permit nici măcar un sandviș. 

Sari la

La școala gimnazială din comuna Izvoarele, județul Giurgiu, învață 81 de copii. Aici, programul „Masa caldă” nu se aplică, așa că cei mici mănâncă ce pot. Unii își aduc sandviș de acasă, alții vin fără nimic și se uită la colegi. 

Pachețel, mai pe sărăcie. Se cunosc după față, cei care nu au, sunt triști. Se uită la cei care au…”, povestește Angela Badea, învățătoare și directoarea școlii, potrivit Digi 24.

Nu de puține ori, cadrele didactice le-au cumpărat copiilor mâncare din banii lor, sau chiar le-au adus de acasă. 

Și copiii mai dau, dar „în general, cred că nici părinții nu sunt de acord să cumpere mâncare pentru alții”, mai spune ea.

copiii la scoala impart mancarea

Iată una dintre conversațiile pe care reporterul Digi le-a avut cu unul dintre elevi.

Reporter Digi24: Ce ți-ar plăcea să primești? 

Elev: Păi, nu știu, o ciorbică, nu știu, o ciorbică, ce consideră doamnele că e bine pentru noi.

Reporter Digi24: Și îi ajutați pe cei care vin fără mâncare la școală?

Elev: Da, unii dintre noi, da.

Reporter Digi24: Împărțiți cu ei mâncarea voastră. 

Elev: Da, adică suntem ca frații.

Masa caldă, încă un proiect pilot 

Deși programul a fost introdus în școli începând cu anul 2016, dar a rămas încă în faza inițială. Cu toate acestea, Natalia Intotero, ministrul Familiei, Tineretului spune că „nu mai putem vorbi de un proiect pilot. De aceea l-am și trecut în Legea Educației, pentru a fi generalizat până în 2030”.

Așadar, va mai dura cel puțin încă 7 ani până ce toți elevii din România vor avea o masă caldă asigurată la prânz.

1,5 milioane de copii trăiesc în România în risc de sărăcie și excluziune, iar datele Eurostat arată că în țara noastră se întâlnește cea mai gravă situație.

 

 

Surse foto: istockphoto

Surse articol: digi24.ro

Noutăți de la Qbebe

Înscrie-te la newsletter-ul Qbebe și primești ultimele noutăți.

Vă rugăm să completați câmpurile necesare.

    Alte articole care te-ar putea interesa
    © 2026 Qbebe