Din grija pentru copilul tau

Copilul poate lua numele mamei?

Copilul poate lua numele mamei, aceasta decizie depinzand atat in functie de invoiala parintilor, cat si de o solicitare expresa din partea lor in acest sens. Iata ce reglementari legale sunt aplicabile in aceasta situatie si detalii exacte despre ce implica.

Copilul poate lua numele mamei? 

La momentul de fata legea in vigoare care va poate raspunde la intrebarea daca cel mic/cea mica poate lua numele ambilor parinti este Noul Cod Civil actualizat cu modificarile si completarile ulterioare (in trecut era vorba despre Codul familiei care a fost abrogat intre timp de acesta), respectiv Legea 287/2009, fiind vorba despre doua articole legislative cuprinse in capitolul denumit Situatia legala a copilului, dupa cum urmeaza:

Art. 449 - Numele copilului din casatorie
(1) Copilul din casatorie ia numele de familie comun al parintilor sai.
(2) Daca parintii nu au un nume comun, copilul ia numele unuia dintre ei sau numele lor reunite. In acest caz numele copilului se stabileste prin acordul parintilor si se declara, odata cu nasterea copilului, la serviciul de stare civila.
(3) In lipsa acordului parintilor, instanta de tutela hotaraste si comunica de indata hotararea ramasa definitiva la serviciul de stare civila unde a fost inregistrata nasterea.

Art. 450 - Numele copilului din afara casatoriei
(1) Copilul din afara casatoriei ia numele de familie al aceluia dintre parinti fata de care filiatia a fost mai intai stabilita.
(2) In cazul in care filiatia a fost stabilita ulterior si fata de celalalt parinte, copilul, prin acordul parintilor, poate lua numele de familie al parintelui fata de care si-a stabilit filiatia ulterior sau numele reunite ale acestora. Noul nume de familie al copilului se declara de catre parinti, impreuna, la serviciul de stare civila la care a fost inregistrata nasterea. In lipsa acordului parintilor se aplica dispozitiile art. 449 alin. (3) In cazul in care copilul si-a stabilit filiatia in acelasi timp fata de ambii parinti, se aplica in mod corespunzator dispozitiile art. 449 alin. (2) si (3).

Citeste si:

Certificatul de nastere 

Situatii speciale 

In plus fata de explicatiile oferite de reglementarea legala, exista si doua situatii deosebite care pot interveni in cadrul familiei si care intereseaza, respectiv cea in care mama este singura si necasatorita si cea survenita in urma divortului. In prima, copilul poarta numele de familie al mamei, iar in cea de-a doua, ca urmare a divortului, se poate solicita pe cale administrativa modificarea numelui minorului (in cazul in care are varsta necesara, ramane la alegerea acestuia numele pe care il va purta). Procedura schimbarii de nume pe cale administrativa este reglementata de Ordonanta Guvernului nr. 41/2003 privind dobandirea si schimbarea pe cale administrativa a numelor persoanelor fizice, aprobata prin Legea nr. 323/2003, cu modificarile si completarile ulterioare care prevede situatia in randurile urmatoare:

"f) cand parintii au divortat, iar copiii incredintati spre crestere si educare unuia dintre parinti, care a revenit la numele de familie avut anterior casatoriei, solicita sa poarte numele de familie al acestuia; 

Modalitatea de schimbare este dupa cum urmeaza:
Pentru minori, cererea de schimbare a numelui se face, dupa caz, de parinti sau, cu incuviintarea autoritatii tutelare, de catre tutore. Daca parintii nu se inteleg cu privire la schimbarea numelui, va hotari autoritatea tutelara.Cand cererea este facuta de unul dintre parinti, este necesar acordul celuilalt parinte, dat in forma autentica. In cazul minorului care a implinit varsta de 14 ani, cererea va fi semnata si de acesta. Legea nu cere acordul celuilalt parinte in cazul in care el este pus sub interdictie, ori este declarat judecatoreste disparut sau decazut din drepturile parintesti. In cazul in care parintii copilului sunt decedati, necunoscuti, pusi sub interdictie, declarati judecatoreste morti ori disparuti sau decazuti din drepturile parintesti si nu a fost instituita tutela, in cazul in care copilul a fost declarat abandonat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, precum si in cazul in care instanta judecatoreasca nu a hotarat incredintarea copilului unei familii sau unei persoane, in conditiile legii, cererea de schimbare a numelui minorului se face de catre serviciul public specializat pentru protectia copilului din subordinea consiliului judetean, ori, dupa caz, a consiliului local municipal, orasenesc, comunal sau al sectorului mun.Bucuresti."

Surse:
http://depabd.mai.gov.ro; http://legeaz.net

Culoarea salivei îți poate spune cât de răcit este copilul tău

Noutăți de la Qbebe

Înscrie-te la newsletter-ul Qbebe și primești ultimele noutăți.

Va rugam sa completati campurile necesare.

    Data nașterii bebelușului

    Alte articole care te-ar putea interesa

    13 moduri prin care poți să-ți înveți copilul să-și scrie numele
    13 moduri prin care poți să-ți înveți copilul să-și scrie numele

    Una dintre deprinderile pe care copilul nostru ar trebui să le dobândească până ajunge la școală este să-și poată scrie numele. Pentru a vă fi mai ușor în acest...

    Numele șocant pe care l-au ales acești părinți pentru copilul lor. Oare știu măcar ce înseamnă?
    Numele șocant pe care l-au ales acești părinți pentru copilul lor. Oare știu măcar ce înseamnă?

    Numele pe care le alegem pentru copiii noștri îi vor urmări toată viața. Majoritatea părinților le aleg cu grijă, astfel încât copilul să nu fie rușinat de numele...

    Cum se poate îneca un bebeluș cu laptele mamei
    Cum se poate îneca un bebeluș cu laptele mamei

    Un eveniment neplăcut, care poate să apară în timpul alăptatului, este ca bebelușul să se înece cu laptele mamei. Acest lucru se întâmplă când trage mai...

    Un copil poate trece peste orice, dar nu și peste lipsa mamei
    Un copil poate trece peste orice, dar nu și peste lipsa mamei

    Încă din primele clipe de viaţă, avem nevoie de căldura, de dragostea şi de dăruirea mamei mai mult decât orice. Aceste nevoi nu dispar nici când vom creşte, dar ne...

    1 din 20 de părinți aleg numele copilului lor întrebând străinii pe internet
    1 din 20 de părinți aleg numele copilului lor întrebând străinii pe internet

    Un sondaj realizat în Marea Britanie a arătat că 1 din 20 de părinți aleg numele copilului lor după ce se consultă cu persoane străine pe internet.

    O profesoară a fost concediată pentru că își lua pauze să pompeze laptele de sân
    O profesoară a fost concediată pentru că își lua pauze să pompeze laptele de sân

    O profesoară din SUA a declarat că a fost concediată pentru că își lua pauze pentru a pompa laptele matern.

    Studiu: cei mai mulți părinți urăsc numele copiilor lor
    Studiu: cei mai mulți părinți urăsc numele copiilor lor

    Se pare că unul dintre cele mai mari regrete ale părinților este chiar numele pe care l-au ales pentru copilul lor!

    © 2019 Qbebe